Eryamandaki durağın gizemi çözüldü

Eryamandaki durağın gizemli görüntüsü büyük ilgi çekmişti. Bir anda milyonlarca kişinin görmesine sebep paylaşımlar yapıldı. Özellikle üyesi fazla sayfaların paylaşımları durağın tüm Türkiye’nin ilgisini Eryaman’a çekmeye vesile oldu. Önemli haber siteleri sosyal etkileşimle bu haberi yayınladılar. Ancak durağın neden böyle yapıldığını çok az kişi biliyordu. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bir yüksek lisans öğrencisinin projesi olduğu bilgisine ulaşmıştık. Fakat bilgi net değildi, kaynağından teyit ederek olayın aslını öğrendik. Durak bir evin odası olarak proje çalışması doğrultusunda bu duruma getirilmiş. Ayrıca durağın vatandaşlar tarafından bozulmayarak yapıldığı şekliyle uzun süre kalması Eryaman halkının saygılı ve hoşgörülü bir topluluk olduğunu gösterdi. Sanat eserlerinin toplumun kültürü üzerine etkilerini araştıran Heykel yüksek lisans öğrencisi Segah Beste Öner Eryaman’da yaşamış ve büyümüş birisi olarak böyle bir çalışma yapmayı düşünmüş. İnsanlar üzerinde büyük merak uyandıran sanatsal bakış tamda Eryaman yaşamına uygun bir yerde uygulandı. Eryaman’da yaşayan insanlar belkide yıllardır hayatlarının büyük bir kısmını durak, otobüs ve metrolarda geçiriyor. Güzel Sanatlar Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Öner bu çalışmasına Durakoda diyor.

Öner 3. Etap bölgesindeki Durakoda’nın Yapılma hikayesini ise şu şekilde anlatıyor;

28 mart, sabah 6’ya çeyrek kala, henüz hava karanlıkken iki arkadaşımın yardımını alarak durakodayı yapmaya başladım. Yağmur yağıyordu biter bitmez durağın ilk misafirleri geldi, otobüs gelene kadar sohbet etme fırsatı bile bulduk önümüzdeki günlerde Eryaman’da ve başka semtlerde başka durakodalar ve buna benzer çalışmalar olacak.

Segah Beste Öner yaptığı çalışmalarını ve sanat üzerine yapmak istediklerini şöyle özetliyor;

Mekanın kültüre ve kültürün mekana olan etkisini çalışıyorum. Kültür-mekan, yaşam-sanat gibi kavramları sanat aracılığıyla anlamaya ve keşfetmeye çalışıyorum. Aslında sanatın sadece galerilerde, müzelerde görülebilen, belli bir kesimin tekelinde olan bir şey olmasından da rahatsızlık duyuyorum. bence sanat, yaşamı anlama, keşfetme yollarından biridir ve herkese açık olmalıdır. yaşam ve sanat iç içedir. Bu anlamda, sokakta, herkesin karşılaşabileceği alternatif mekan üretimleriyle, bireyi ve toplumu sanatla karşılaştırmak ve bireye şehrin bu kalabalığında nefes alabileceği düşsel, düşünsel ya da fiziksel bir alan açmak istiyorum.

Eryamandaki durağın son halini hatırlayalım

Eryamandaki durağın
Eryamandaki durağın görüntüsü bu şekildeydi.
Durakoda
Durakoda hakkında ilk tepkiler genellikle fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmak üzerine oldu.
Eryaman 3. etap
Durakoda Eryaman 3. etap bölgesinde yer alıyor.
renkli görüntüler
İnsanlar kısa sürede durağın bu haline alıştılar ve ortaya renkli görüntüler çıktı.
sanatçıya saygı
Eryaman halkı sanata ve sanatçıya saygı göstererek durağı bozmadılar.
eşyalar
Durakta yer alan oda gibi yerleştirilmiş eşyalara ait bir görüntü 
Telefon
Telefon, çiçek ve sigara gibi ince detaylarda düşünülmüştü.

Durak oda Eryaman’a renk katan güzel bir çalışma oldu. Bakalım zamanla Beste Öner semt sakinlerine ne gibi sanatsal sürprizler yapacak. Bizleri yaptığı çalışma üzerine bilgilendirdiği için teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir