Eryamanda sokak köpeklerinin parçaladığı kişiye tazminat

Eryamanda 2012 yılında başıboş sokak köpekleri tarafından parçalanarak hayatını kaybeden, İran vatandaşı Majid Yahyakhanı’nın yakınlarının açtığı tazminat davası sonuçlandı. Habere göre köpek saldırısı sonrası hayatını kaybeden İran vatandaşının yakınları Samad Yakyakhanı, Rouzbeh Yakyakhanı ve Effat Abdı, Ankara 11. İdare mahkemesine, Ankara büyükşehir belediyesi ve Etimesgut belediyesi aleyhinde maddi tazminat davası açtı. Mahkeme 11 Mayıs 2018 tarihinde davayı karara bağlayarak, Ankara Büyükşehir ve Etimesgut Belediyesinin Majid Yahyakhanı’nın yakınlarına 234 bin lira maddi tazminat ödemesine hükmetti.

Gerekçeli kararını da açıklayan mahkeme ” Majid Yahyakhanı’nın yürüyüşe çıktıktan kısa bir süre sonra vücudu ve elbiseleri parçalanmış halde ölü olarak bulunduğu, savcılık incelemesinin ardından kaldırıldığı Adli Tıp Kurumun da yapılan otopsi sonucunda ‘ölümün hayvan ısırıkları’ sonucunda oluşabileceği rapor edilmiş, ayrıca Yahyakhanı’nın vücudunun yarısının parçalanarak, diş ve ısırık izleriyle dolu olduğu belirtilmiştir. Cesedin bu haliyle köpekleri saldırısı sonucunda hayatını kaybettiğine dair bir tereddüt bulunmamaktadır. İlgili kanunlarda sahipsiz sokak hayvanlarının belediyeler tarafından gerekli tıbbi müdahaleler yapılarak, sokaklara geri bırakılması yönünde madde bulunduğu anlaşılmıştır. Ayrıca olay yerine gelen veteriner ve diğer görevlilere de başıboş sokak köpeklerinin saldırdığı anlaşılmaktadır. “ Denildi.

Mahkeme kararında 3 ayrı davacıya ayrı ayrı olmak üzere 50 bin lira, ölenin eşi Effat Abdı’ya ise 84 bin 353 lira manevi tazminat ödemeye karar verdi.

Eryamanda sokak köpeklerinin saldırı olayı nasıl yaşanmıştı?

26 Mart 2012 tarihinde sabah 8 sıralarında Eryaman Tunahan Mahallesi’inde spor yapmak için dışarı çıkan İran vatandaşı emekli öğretmen Majid Yahyakhani başıboş 8-9 sokak köpeğinin saldırısına uğramıştı. Olay gören bir vatandaşın durumu polis ekiplerine bildirmesi sonucu, gelen ekipler Yahyakhanı’nın olay yerinde hayatını kaybettiğini. Vücudunda çok sayıda 10-15 cm büyüklüğünde açık yaralar ve yırtılmalar olduğu tespit edilmişti. Bunun üzerine ölen kişinin yakınları 2013 yılında Etimesgut belediyesini sorumlu tutarak manevi tazminat davası açmıştı.

Sokak Hayvanlarından İlgili Belediye Sorumlu

Sokak hayvanları ile ilgili kanunda yer alan maddelere göre bu tür hayvanların kısırlaştırma, kontrol ve aşılarının yapılmasının belediyenin himayesinde. Bu tür hayvanları gerekli işlemler yapıldıktan sonra sokaklara bırakmak ilgili belediyenin mecburiyetinde.

Kaynak: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir