Eryamanda okul sütü içen öğrenciler rahatsızlandı

Eryamanda okul sütü dağıtılan Şehit Ferhat Koç İlkokulunda öğrenciler rahatsızlandı ve sütlerin tarihinin geçmiş olduğu sonradan fark edildi. Sütten etkilenen öğrenciler acilen doktor kontrolünden geçirilirken, içmeyenlerin sütleri toplandı. Olayın yaşandığı Şehit Ferhat Koç İlkokulu Göksu parkına yakın bir noktada yer alıyor. Velilerin aktardığı bilgiye göre dün itibariyle dağıtılan sütlerin tarihlerinin geçmiş olması çocukların karın ağrısı şikayetlerine neden olmuş. Öğrenciler sütlerin tadının kötü olması sebebiyle bir kısmını içip kalanı öğretmenlerine götürdükleri ve olayın bu şekilde fark edildiği söyleniyor. Okulda gün boyu sütlerin içilmemesi konusunda uyarılar yapılmış. Sütün tamamını içen bir öğrencinin hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı gelen bilgiler arasında. Çocukların şuan durumu iyi, eğitim ve öğretim devam ediyor. Olayı çocuklarından öğrenen veliler duruma tepki gösteriyor ve gereken yerlere şikayette bulunacaklarını belirtiyorlar.

Eryamanda Okul sütü
Eryamanda okul sütü tarihi geçmesi hakkında bilgileri yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Okul sütü veli onayına göre dağıtılıyor

Proje kapsamında ilk kez 7 yıl önce okullarda dağıtılmaya başlanan sütlerde bu gibi durumlar nadir de olsa yaşanmaya başladı. Sütlerin öğrencilere ulaşması ve bundan sonrası için bir çok tutanak ve katı kurallar konulmuş. Örneğin bir öğrencinin içmediği süt bir başka öğrenciye verilemiyor. Ayrıca artan sütler tutanakla süt komisyonuna teslim ediliyor. İçilmeyen sütlerin kutuları atık ambalaj konteynerlerine atılarak geri dönüşüm olarak değerlendiriliyor. En fazla altı günlük süt temini okullarda stoklanıyor. Çok fazla ürünün okula getirilip bırakılması yasaklanmış durumda. Öğrencinin velisi okul sütü içmesini istemediği çocuğunun bilgilerini e-okul sistemine girerek kendi çocuğuna dağıtılmasına engel olabiliyor. Yani velilerin onayı olmadan bu sütlerin öğrencilere verilmesi de mümkün değil. Velisi tarafından onay verilmiş öğrenci süt içmek istemezse zorla içmesini sağlamakta yasak. Güzellikle teşvik edilemezse öğrenci istemediği takdirde içmeyebilir.

Denetimler T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılıyor ve okula gelen ürünlerin dağıtılmadan önce sınıf öğretmeni tarafından kontrolü gerçekleştirilmelidir maddesi yer alıyor. Durumu detaylı bir şekilde incelediğimizde okullara dağıtan ürünlerin son kullanma tarihlerinin ve kutuların açılmamış olmasının kontrollerinin sınıf öğretmenleri tarafından yapılması gerektiği bilgisine ulaştık. Bu konuda öğretmenlerin ve okul yönetimlerinin hassasiyet göstermesi şart. Ayrıca üretimi gerçekleştirilen sütlerin ilgili bakanlık tarafından numuneleri alınmakta. Tüketilen sütten dolayı 5 saat sonunda rahatsızlanan öğrencinin mutlaka hastaneye götürülmesi ve okul ile süt komisyonuna bilgi verilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir