Eryamanda kreş skandalı yaşandı

Eryaman’da bir kreşin sahibi denetim yapılacağı sırada 3 yaş altındaki çocukları yangın merdiveninden dışarı çıkarırken veliler tarafından yakalandı. Okula gelen bazı aileler çocuklarını göremeyince sinir krizi geçirerek tepki gösterdiler. Bir veliden (T.E.) aldığımız bilgiye göre kreşin 3 yaş altı çocuklara eğitim vermek için ruhsatı bulunmuyormuş. Ve denetim için müfettişler geldiğinde önceki denetimlerde olduğu gibi bu denetim gününde de kreş sahibi öğrencileri okul dışına gezmeye götürme bahanesiyle çıkarmaya yelteniyormuş. Bunun haberini önceden alan aileler kapıda beklemeye ve okulu izlemeye başlamış. Çocukların okuldan kaçırılma anında ise aileler okula baskın yapıyorlar. Okul sahibi Ü.E. yaşları 3’ten küçük olan 8 öğrenciyi aracıyla okuldan uzaklaştırmak üzereyken veliler önünü keserek kamera kaydı alıyor. Veliler olayı haber aldıktan sonra iddiaları kanıtlamak için kreşi sürekli izlemeye başlamış. Aileler çocuklarının kaçırılma anında kamera kayıtları alarak olaya ait kanıtları oluşturmuşlar.

Eryamanda kreş olayında veliler çocuklarını bulamayınca tepki gösterdiler.
Eryamanda kreş olayında veliler çocuklarını bulamayınca tepki gösterdiler.

Eryamanda kreş olayını velilere kreşin eski bir öğretmeni söyledi ve aileler okulu izlemeye başladı.

Kreş sahibinin öğrencilerin evraklarını müfettişler geldiğinde sakladığı da iddia edildi. Ailelere durumu haber veren ise okuldan daha önce ilişiği kesilen bir öğretmen. Velileri durumdan haberdar eden öğretmenin ise bu usulsüz uygulamayı fotoğraflarken fark edilip işten çıkarıldığı gelen bilgiler arasında. Olaylara tanık olan veliler bunun üzerine emniyete giderek okul sahibinden şikayetçi oldular. Bölgeye gelen emniyet ekipleri konuyla ilgili soruşturma başlattı. Ayrıca ilgili bakanlıkta konu üzerinde inceleme yapıyor.

Mağdur veliler çağrıda bulundu. Çocuğunuzu emanet ettiğiniz kreşleri sık sık kontrol edin.

Veliler olay yaşandıktan sonra gazetecilere verdikleri röportajda hiçbir kreşe gözünüz kapalı çocuklarınızı güvenmeyin çağrısında bulundular. Mutlaka çocuklarınızı verdiğiniz kreşleri gidip kontrol edin şeklinde açıklama yaptılar. Ayrıca kreşin para cezası ile kurtulmasını istemiyoruz bu işletmenin kapatılması için ne gerekiyorsa yapacağız dediler. Çocuklarının daha önceden de kreşten gezme bahanesiyle çıkarıldığını aç, susuz ve uykusuz bırakıldığını belirttiler. Çocuklarını kreşe verecek aileler çok dikkatli olsunlar diyen veliler konuşmalarını sonlandırıp çocuklarını alıp uzaklaştılar. Olaya konu olan okul yönetimi açıklama yapmazken bir kişi ise çekim yapan habercilere tepki gösterdi. Haberciler tepki gösteren kişiye kreşteki görevini sorduklarında ise cevap alamadılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir