Eryamanda gaz kokusu rahatsız edici boyuta geldi

Eryaman halkının bazı bölgelerde her yıl kâbusu haline dönüşen gaz kokusuna hala bir çözüm bulunamadı. Eryaman’da 5 yıldan daha uzun bir süredir vatandaşlar doğalgaz kokusu nedeniyle durumu belediyeye ve gaz ihbar hattına bildiriyor ve her seferinde de bir sonuç alınamıyor. Çıkış kaynağı bulunamayan gaz kokusunun en son örneği dün akşam İvedik Organize Sanayi Bölgesinde yaşandı. Akşam saat 22.00 sularında OSB çevresinde yoğun doğalgaz kokusu alan vatandaşlar durumu hemen AFAD ekiplerine bildirdi. Ekipler kokunun kaynağını bulabilmek için çöp konteynerleri, kanalizasyon kapakları çevresinde ölçüm yaptı. Ancak ekipler bir türlü kokunun kaynağını bulamayınca, çalışmalarını sonlandırdı. Ölçüm yapmaya gelen ekipler, 15 dakika önce Eryaman Ata mahallesinde doğalgaz kokusu ihbarı aldıklarını, ancak Eryaman’da da gazın çıkış kaynağı bulunamadı. Doğalgaz kokusu alan vatandaşlar kokunun iftardan sonra başladığını belirttiler.

Gaz kokusu ölçümü örnek fotoğraf tunalı hilmi caddesine ait.
Gaz kokusu ölçümü örnek fotoğraf tunalı hilmi caddesine ait.

Gaz kokusu şikayetleri yıllardan beri devam ediyor

Eryaman ve çevresinde doğalgaz kokusu duyulması aslında yeni bir şey değil. Bundan 5 yıl kadar önce ilk şikâyetler başlıyor. Özellikle sosyal medya da vatandaşlar, Eryaman’da şiddetli ve rahatsız edici bir gaz kokusu aldıklarını söylüyorlar. Hatta 2016 yılında bu kaynağı belirsiz gaz kokusu o kadar rahatsız edici olmuş ki, Başkent Gaz bir açıklama yapmak zorunda bile kalmış. Başkent Gaz’ın o yıllarda yaptığı açıklamada “ Eryaman ve çevresinde yoğun bir doğalgaz kokusu alınmış gazın çıkış sebebi tüm araştırmalarımıza rağmen bulunamamıştır. Gaz kokusunun çevrede bulunan fabrikaların atıklarından çıktığı ve rüzgâr yardımıyla Eryaman ve çevresine taşındığı düşünülmektedir.” Demiştir.

Ancak yıllardan bu yana süregelen ağır doğalgaz kokusu sebebiyle vatandaşlar resmen isyan etme noktasına gelmiş durumda. Özellikle yaz aylarında hiç kimse dışardan gelen koku nedeniyle camlarını açamadığı konusunda şikâyetçi. Vatandaşların doğalgaz kokusu aldıklarında ne yapması gerekiyor. Doğalgaz kokusu genelde sarımsak kokusuna benzemektedir.

Vatandaşların gaza benzeyen şüpheli bir koku hissettiği anda durumu hemen 187 Başkentgaz’a bildirmesi gerekiyor. Eğer evinizde veya binanızda bir gaz kokusu hissettiyseniz kıvılcım çıkarabilecek her şeyi kontrol etmeniz gerekiyor. Bu tür durumlarda panik yapmamak hayat kurtarıcı önlemlerden bir tanesidir. Gaz kaçaklarında zehirlenmelerin ilk belirtileri arasında kusma ve baş dönmesi kendini gösteriyor.

Eryaman gaz kokusu şikayetleri üzerine önceki haberimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir