Eryamanda çöpler sokak ortasına atılıyor

Eryamanda çöpler sokak ortasına atıldığı için şikayetler arttı. Bazı bölgelerde çöp atılacak konteyner benzeri bir bölüm olmadığı apartman görevlileri çöpleri sokak ortasına atmak zorunda kalıyor. Halk ise site veya apartman yönetimlerine sonrasında ise belediyeye isyan ediyor. Yol ortasına atılan çöpleri karton toplayıp geçimini sağlayan bir takım kişilerin karıştırdığını ve çöplerin ortalığa dağıldığını söylüyorlar. Dolayısıyla sokak aralarında akşam belirli saatlerde kötü kokular rahatsız edici düzeylere ulaşıyor. Eryaman bölgesinde nüfusun fazla olması çıkan çöz miktarına da yansıyor. Mahalle aralarında kaldırımlar çöplerin işgaline uğruyor. Özellikle 1. etap ve 2. etap bazı bölgelerinde halk oldukça şikayetçi. Kış aylarında bir nebze koku azalıyor. Ancak yazın sıcağın etkisiyle tahammül edilemez düzeylere ulaşabiliyor. Sokak aralarında rahatça gezmek pek mümkün olmuyor. Çöpün atıldığı noktalar asfaltta ne yazık ki sarı bir leke bile oluşturmuş. Akan çöp suları o noktada asfaltı sarı bir renge getirecek kadar işlemiş durumda.

Eryamanda çöpler
Eryamanda çöpler sokak ortasına atılırsa hastalıklara sebep olabilir.
Eryamanda çöpler bazı bölgelerde sorun oldu.

Peki bu noktada nasıl çözümler bulunabilir. Diğer bazı etaplarda çöp istasyonları site yönetimleri tarafından yapılmış. Hatta bazı siteler çöplere kilit bile yapmışlar. Akşam saatlerinde çöp çıkardıklarında istasyonların kapılarını açıyorlar. Sık sık bu istasyonları suyla yıkayarak kokuya sebebiyet verecek durumların önüne geçiyorlar. Bazı yerlerde ise çöp konteynerleri içine atılıyor. Ancak çok sayıda çıkan çöpler için fazla miktarda konteyner lazım. Bu durumda görüntü kirliği ortaya çıkabilir. En mantıklı çözüm çöp istasyonları kurmak. Bu işten tam olarak kim sorumlu bizlerde tam olarak karar vermedik. Yetkililerin sokak aralarında kaldırımlara atılan evsel atık ve çöplerin önüne geçmesi gerekiyor. Mide bulandıran çöplerin görüntüsü ve kokusu karşısında vatandaşın tepkisi ortada. Etimesgut belediyesi çöp araçları her gün hızlı bir şekilde bu çöpleri topluyor. Toplamasa kim bilir 1. etap sokaklarının hali nasıl olurdu. Çöplerin sokaklarda kaldırımlara bırakıldığı durumlar başka illerde de görülmüştü.

Yakında zaman bir gazete bu durumdan şikayetçi bir vatandaşın tepkisine yer verilmişti. Görüldüğü üzere Eryaman’a özgü bir durum değil. Zaten semtin yeni etaplarında durumla karşılaşılmıyor. Eski etaplarda görülüyor. Yeni yapılan binalarda çöp istasyonları da yapılmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir