Eryaman’a yeni yol tabelaları yerleştirildi

Eryaman tabelaları büyükşehir belediyesi tarafından semtin her yol ayrımına yerleştirildi. Ara arterleri dahi kapsayan tabela hizmetinin bölge halkı ve dışarıdan gelen misafirlere büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor. Eryaman artık insanların sürekli kaybolduğu labirent özelliğinden tamamen arındı diyebiliriz. Ankara’nın diğer semtlerinden veya il dışından gelen vatandaşlar özellikle semte geldiklerinden çıkış yolunu bulamıyordu. Çoğu zaman kaybolan araçlar yolda yürüyen kişilere adres sormak durumunda kalıyordu. Bu durum yoğun trafiği olan alışveriş merkezleri önü veya Göksu park civarı gibi noktalarda trafiği tehlikeye atabiliyor hatta kazalara sebebiyet veriyordu. Şu an bu durum tamamen çözüldü.

Yeni koyulan tabelalarda etap kavramı kaldırıldı. Mahalle isimleri, çevreyolu ve ana yollar eklendi ayrıca Ulus gibi önemli noktalara çıkış yolları belirtildi. Böylece yön bulma konusunda yaşanan sıkıntılar giderildi. Tabelaları izleyerek Ankara’nın her yerine gitmek mümkün ayrıca mahalleleri bulmakta oldukça kolaylaştı. Yön belirtme konusunda önemli bir merkez olan Göksu Parkı’nın da tabelalara eklenmiş olduğunu görmekteyiz.

yol tabelaları
Eryaman yol tabelaları Ulus, Etimesgut, Göksu Parkı, İstanbul yolu ve Çevre yolu işaretlemesi yapılmış.

Eryaman’a gelen vatandaşların artık gitmek istedikleri adrese, mahalle bilgisi alarak ulaşması daha kolay. Zira geçtiğimiz senelerde sokak isimleri de Etimesgut belediyesi tarafından her köşe başına işaretlenmişti. Yani büyükşehir belediyesinin tabelaları ile cadde ve mahalle isimlerini takip edebilir. Etimesgut belediyesinin yerleştirdiği mavi nispeten daha küçük olan tabelalarla sokakları bulabiliriz. Alışveriş merkezleri ise özel izinle yerleştirdikleri küçük renkli logolu tabelaları ile adres yönlendirmesi yapmaktadır. Yol bulma konusunda bizim şu an da semtimizde gördüğümüz tek eksiklik metro duraklarının tabelalarla işaretlenmemiş olmasıdır. Çünkü sıklıkla adres arayan kişilerin metro duraklarını bulamadıklarına şahit olmaktayız. İlerleyen süreçte belki de buna yetkililer bir çözüm bulurlar.

Yeni eklenen büyükşehir tabelaları hem semti güzelleştirdi hem de yön bulma konusunda oldukça faydalı oldu. Artık karmaşık ve adres bulmanın eziyet olduğu bir semt olma özelliğinden çıkıyoruz. Gelen misafirlerimiz kaybolmayacak giriş ve çıkışlarda kimseye adres sormak zorunda kalmadan istedikleri yere gidecekler. Böylece hem zaman kazanacak hemde gereksiz duraklama yapıp trafiği tehlikeye atmayacaklar.

Yol tabelaları renklerinin anlamları

Tabelalarda Mavi ile gösterilen İstanbul yazısı bu yolun şehir içinden geçtiği ve il yolu anlamına geldiğini belirtir. Kahverengi işaret ise örneğin Göksu Parkı yazısı buranın turistik bir yer olduğunu belirtmektedir. Yeşil arka plan ile işaretlenen tabela ise otoyol anlamını taşır. Beyaz zeminli olan ve oklarla gösterilen adresler ise şehir içi ulaşım yollarıdır. Ankara büyükşehir belediyesine semtimize kazandırdığı bu tabelalar için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir