Eryaman yol katılım payı ve kaldırım parası

Eryaman yol katılım payı veya kaldırım parası alınması, bu ücretin hesaplanması hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. Öncelikle yaptığımız araştırmalar sonucunda belediyelerin vatandaştan böyle bir talepte bulunması yasal olarak doğru. Ancak bu para talebi konusunda bazı şartlar var. Vatandaştan mahallede kullandığı tüm yollar için katılım ücreti talep edilemiyor. Belediyeler katılım payını yeni yol açma veya %40 yol genişletme, mevcut asfaltın yenilenmesi, kaldırımların sökülüp tekrar yenisinin yapılması durumlarında, işlem yapılan yola cephesi olan daire sahiplerinden tahsil edilebiliyor. Fakat bazı durumlarda itiraz hakkınız olabilir. Örneğin sizin evinizin baktığı ve kullanmak zorunda olduğunuz yol değilde komple mahalle ücretine katılım payı olarak dahil edildiyseniz bu hesaplama yanlıştır. Bu gibi durumlarda olayı yargıya taşıyabiliyorsunuz. Emsal kararlarda mevcuttur. Katılım payı olarak çok büyük miktarda para talep edildiyse bunu mutlaka araştırın.

Eryaman yol katılım payı
Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yol katılım payı ile yapılan yollara asfaltınız hayırlı olsun yazısı asıldığından dolayı halk tepki göstermişti.

Eryaman yol katılım payı ödemezsem dava edilir miyim?

Yol yapımı evin değerini attıran bir unsur olduğundan kiracı ödeme yapmaz. Bu bedeli ev sahibi ödemek durumundadır. Yol veya kaldırım katılım payının tahsil edilmesi eşit taksitler halinde iki yıldır. 1 ay içerisinde peşin ödenmesi durumunda 4 te 1 oranında indirim uygulanmaktadır. Katılım bedeli hesaplaması yapılırken evinizin vergi değeri baz alınarak belirlenir. Katılım payı olarak istenen tutar vergi bedelinin yüzde iki oranını geçemez. Yol katılım bedelini ödemeyen ev sahipleri evlerini satamazlar veya devir işlemi yapamazlar. Kısacası tapu ile ilgili işlemler durmuş olur. Katılım bedelini ödediğine dair evrakla müracaat edenler evleri üzerindeki satış engelini kaldırabilirler. Belediyeler bu ücreti tahsil etmekle yükümlüdür fakat hiçbir belediye dava açma yoluna gitmeyi tercih etmemektedir. Bunun yerine tapu üzerine şerh koyarak vatandaşın satış işlemlerinin önüne engel oluşturmak suretiyle ödetmektedir.

Yol katılım bedelini tahsil etmeyen belediyeler hakkında görev denetlemeleri sırasında soruşturma başlatılır. Bu yüzden bu ücretin tahsil edilmesi belediyenin karar vereceği bir şey olmaktan çıkmış. Yani belediyelerde görevlerini yerine getiriyorlar. Belediyeler belirlenen tebliğ zamanında bu ücreti ödemesi için ev sahibine bildirimde bulunmazsa zaman aşımı oluşur. Küçük beldelerde katılım bedelleri çok düşük miktarlar çıktığı zaman bu yükümlülük köy ve beldeleri kapsamamaktadır. Ev sahibi iseniz mutlaka edevlet üzerinden sorgu yapmanızda fayda var. Çünkü bazen ihbarname elinize ulaşmıyor. Ayrıca taşınmazın üzerinde şerh olup olmadığını da kontrol ederek bu gibi bir bilgiye erişim kontrolü yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir