Eryaman YHT 17 Şubat tarihine kadar tek istasyon olacak

Eryaman YHT garı yüksek hızlı trenlerin Ankara’da ki tek durağı olmaya devam edecek. Ankara YHT Garı alt yapı çalışmaları sebebiyle 2 Ocak tarihinden beri hizmet vermiyor. Bunun yerine yolcular Eryaman YHT Garı bölgesine gelerek hızlı tren imkanından faydalanıyor. 1 Şubat tarihinde açılacağı belirtilen ana tren garının çalışmaların uzaması sebebiyle 17 Şubat tarihine kadar kapalı kalacağı açıklandı. Bu tarihe kadar yolcular hızlı trene Eryaman yüksek hızlı tren garından binecekler. Sinyalizasyon sistemi ve elektronik makas sistemi çalışmaları marşandiz bölgesinde tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalar Gülermak-Kolin Ortaklığı ile yapılmaktadır.  Çalışmalar tamamlandığında gerekli test sürüşlerinin yapılıp hattın kullanıma açılması bekleniyor. Planlanan açılış tarihi 17 şubat olsa da uzmanlar çalışmaların şubat ayını sonuna sarkabileceğini belirtiyor.

Çalışmalar tamamlandığında elle makas değiştirme olayı ortadan kalkacak ve kazalara karşı önlem alınmış olacak. Böylece trenler park pozisyonuna geçmeden önce Ankara şehir içi hatlarında güvenli bir şekilde ilerleyecek. Ankara şehir içi tren trafiği elektronik makas ile daha sağlıklı hale getirilecek. Ayrıca Sinyalizasyon sistemi ile trenler arası iletişim sağlanmış olacak. Mekanik yöntemlerin yerine insan hatalarını ortadan kaldıracak elektronik ve teknolojik uygulamalara geçilecek. Yeni sistem tren hattının şuan için belirlenen açılış tarihi 17 Şubat olarak belirlenmiş fakat işlemlerin uzun sürmesi durumunda bu tarih şubat ayını sonuna alınabilir. Bu yüzden şubat ayın içerisinde hızlı tren kullanacak yolcuların mutlaka tren kalkış yerini biletlerinden kontrol etmelidir. Eğer bilette Eryaman YHT yazıyor ise sadece bu noktaya gidip trene binebilirler.

Eryaman YHT ve Optimum arasında servis hizmeti başladı

Eryaman YHT servis
Optimum ve Eryaman YHT arası servis

Eryaman YHT garına ulaşımlarda Optimum alış veriş merkezine kadar servis imkanı uygulamaya koyuldu. Bu servisten faydalanarak Ayaş yolu üzerinden geçen otobüslere erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca Başkentray, Yüksek hızlı tren ile gelen yolculara ücretsiz hale getirildi. YHT yolcuları biletlerini göstererek ücret ödemeden şehir içi ulaşım trenlerinden istifade edebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken konu ise banliyö trenleri şehir içi ulaşım hatlarındaki çalışmalar sebebiyle 19:45 e kadar hizmet veriyor. Sabah ise ilk seferine 06:15’te başlıyor. Bu saat uygulaması 17 Şubat tarihine kadar devam edecek. Trenler son ile ilk sefer kapsamında Sincan ve Kayaş bölgesinden harekete başlayacaktır. Yüksek hızlı trene gidecek ve bu ulaşım yöntemini tercih eden yolcular tadilat çalışmaları bitene banliyö binişlerinde kadar ücret ödemeyecek. Bunun için ekstra bir şey gerekmiyor sadece hızlı tren biletinizi güvenlik görevlisine göstermeniz yeterli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir