Eryaman Türkkonut İlkokulu işaret dili ile İstiklal Marşı

Eryaman Türkkonut İlkokulu öğrencileri 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında çok farklı bir etkinliğe imza attı. Çocuklar İstiklâl Marşı’nı hep bir elden işaret dili ile okudu. Okul Öğretmeni Fatma Yaşa tarafından idare edilen çocuklar, İstiklal Marşı’nı okurken, o sırada çocuklarını izlemeye gelen velilerde sesli olarak eşlik etti. İstiklal Marşı’nı Hilal şeklinde dizilerek işaret diliyle canlandıran çocukları gören veliler duygulu anlar yaşadılar.

İşaret dili Nedir?

İşaret dilinin ilk örnekleri milattan önce Mısır’da görülmüştür. Yapılan araştırmalar neticesinde Mısır’da halkı içinde bulunan işitme engellilerin birbirleriyle bu yöntem ile anlaştıkları öğrenilmiştir. Ancak modern işaret dilinin temelleri 15. Yüzyılda İspanya’da atılmıştır. 1700’lü yıllarda ise işitme engelliler işaret dili bir dil olarak kabul görmüştür ve devletler artık işaret dilini desteklemeye başlamışlardır. 1800’lü yıllara gelindiğinde ise ilk işaret ve beden dili okulu açılmıştır.

Türkiye’de ise işaret dilinin ilk ne zaman ortaya çıktığı ile ilgili kesin bir belge yoktur. Ancak Avrupa ile eş zamanlı olarak, Anadolu topraklarında da bu yöntem kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir. Örneğin Evliya Çelebinin notlarından öğrenildiğine göre 1500’lü yıllarda suç işleyen veya mağdur olan kişilerle mahkemelerde işaret diliyle anlaşılmaya çalışılmıştır. Hatta mahkemeler içinde bu dili bilen kişiler istihdam edilmeye başlanmıştır. 1900 lü yılların ilk başında 2. Abdülhamit Han tarafından Yıldız Sağırlar Okulu açılmış ve burada eğitim verilmeye başlamıştır.

Tıpkı konuşma dilleri gibi ülkeler arasında değişiklik göstermektedir. Örneğin Türkiye işaret dillerinde “Gitmek ben, Gelmek ben, ben gitmek” gibi telaffuz edilirken, Amerika’da “geliyorum, gidiyorum” gibi anlamları içermektedir. İşaret dili günümüzde artık popüler olmaya başlamıştır. Hatta duymasında bir sorun olmayan kişiler bile bazı kelimeleri işaret diliyle anlatmaktadır.

Bazı sinema ve tv gibi görsel içerikler işaret dili yardımıyla duyma engelli vatandaşlara da hitap etmektedir. Bazı belediyeler ise işitme engelliler için hareketli billboardlar yapmaya başlamışlardır. Günümüzde artık her ülkenin resmi dilinin yanında işaret dilide bulunmaktadır. Devlet adamları yurt dışı gezilerinde yanlarında muhakkak bir de bu dili bilen yardımcı götürmektedir. Avustralya’da işime engelli bir kişi Bakan olmuş ve kabine toplantılarına işaret diliyle katılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir