Eryaman trafik eğitim parkuru 6 bin öğrenciye eğitim verdi

Etimesgut belediyesine ait çocuk Eryaman Trafik eğitim Parkı’nda çocuklara uygulamalı olarak eğitim verildi. Minikler trafikte bulunan hemen her şey hakkında görerek, deneyerek bilgi sahibi oldu. Eryaman’ın Göksu mahallesinde bulunan Atatürk Meydanı içerisinde bulunan trafik eğitim parkında çocuklara uygulamalı olarak eğitim verildi. Trafik polisi ve trafik zabıtaları tarafından ilk olarak çocuklara teorik olarak, trafik hakkında bilgiler verildi. Ardından çocuklara karşıdan karşıya geçme, yaya yolunu kullanma, araç içerisinde nasıl davranılması gerektiği gibi konular üzerine pratik dersler verildi.

Eryaman trafik eğitim parkuru eğitimleri
Eryaman trafik eğitim parkuru eğitimleri

6 ay’da 6 binden fazla çocuğun katıldığı eğitimlerde ilk olarak çocuklara trafik parkurunda bulunan trafik işaretlerinin ne anlama geldiği anlatıldı. Ardından parkur içerisinde bulunan yaya geçidinden geçerken ne gibi kurallara uyması gerektiği gösterildi. 2019 yılının Yaya Öcelikli Trafik Yılı olduğunu çocuklara anlatan görevliler çocukları parkura çıkardı. Burada kurallara uymayan çocukları trafik zabıtası ve polisleri düdük çalarak uyardı.

Eryaman trafik parkurunda uygulamalı eğitim

Başkan Enver Demirel konuya ilişkin ” Eryamanda araç yoğunluğu yüksek bir semtimiz. Burada kurduğumuz Trafik parkurunda çocuklarımıza trafikte ne gibi şeylerle karşılaşacağı hakkında bilgiler veriyor. Eryaman bölgesinde bulunan bütün okullarımız plan dahilinde parkur eğitimlerine katılıyor. Böylece Eryaman’da eğitim gören çocuklar, trafik kurallarını uygulamalı ve yerinde görüyor. Trafik işaretlerine sadece bir sembol olarak değil, anlam yükleyerek bakmayı öğreniyorlar. 6 ay da 6 bin çocuğumuz trafik eğitimi almış oldu. Biz bunu sadece Eryaman’da değil Etimesgut’un tüm genelindeki çocuklara vermeyi planlıyoruz. Çocuklar burada bizzat trafik polisi ve trafik zabıtasından ders alıyorlar. Kitaptan değil canlı canlı görerek trafik dersi alıyorlar. Bu çocukların hepsi yarın büyüdükleri zaman trafikte sürücü, yaya olacaklar. Bu yaşlarda onlara trafik kültürünü aşılayabilirsek, trafik kazalarının da olmasını engelleriz. Bilinçli sürücüler yetiştirmiş oluruz. ” açıklamasında bulundu.

Etimesgut Belediyesi Türkiye’de bir ilki başlatarak, okullarda kitaplar üzerinden verilen trafik eğitimini, çocukların görerek öğrenmesi için parkur açmıştı. Açılan parkurda çocuklar trafikte yaşanabilecek her duruma canlı şahit oluyorlar. Olası bir tehlike anında ne yapması gerektiğini yaşayarak öğreniyor. Eryaman’da bulunan trafik parkurunda bir çok görevli eğitim için mesai yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir