Eryaman stadı Türkiye milli maçı için hazır mı?

Eryaman stadı 22 bin kapasitesiyle, başkentin tek ve yeni stadı olarak hizmet veriyor. 19 mayıs stadyumu ise yıkıldı yenileme süreci sebebiyle şuan yapım aşamasında. Peki bu futbol sahası milli maça ev sahipliği yapar mı? Bu gün Özbekistan ile yapılacak Türkiye milli maçı Alanya ilinde oynananıyor. Yaz ayında olmamız ve turistik yerlere maç verilmesinin daha mantıklı olacağı düşünülüyor. İlerleyen süreçte milli maçlardan bir tanesinin Eryaman’a verilmesi hem milli takımımız hemde Ankara halkı için faydalı olacak. Şuan için milli maç programında Eryaman stadı gözükmüyor.

Milli takım yeni kadrosu
Milli takım yeni kadrosu

Eryaman stadı Türkiye milli maçı için çevre düzenlemesi yetersiz

Eryaman stadı çevre düzenlemesi henüz bitmedi bu yüzden böylesi bir uluslararası maç için erken olabilir. Stadımızın atmosferi muazzam Ankaragücü maçlarından görüldüğü üzere tribünler sahaya oldukça yakın. Rakip takımları baskı altına alabilecek farklı bir yapısı var. Ulaşım konusunda da Eryaman metro imkanı ile ön plana çıkıyor. Başkent Ankara uzunca bir süredir futbol alanında milli maça ev sahipliği yapamadı. Eğer Eryaman Stadında yapılacak bir milli takım maçı mümkün olursa taraftar tüm biletleri alarak stadı dolduracak. Özellikle Ankaragücü taraftarları bu stadı seviyor ve tribün desteği yüksek bir topluluk. Şuan stadın çevre düzenlemesinde büyük eksikler var. İlk örnek giriş kapısı konusunda küçük ve toprak yoldan taraftarlar alana giriş yapıyor. Her taraf güvenlik sebebiyle maç günleri polis çemberi altına alınmış durumda. Stadın çevre düzenlemesi bitmediği için bu şekilde polis çemberi tercih ediliyor. Stad alt katlarındaki dükkan alanları halen boş.

Stadın ön cepheden bakıldığında sağ tarafında kalan boş arazıde iş makineleri ve beton mikserleri görülüyor. Eryaman stadı yapılırken buraya bir beton santrali kuruldu ve halen aktif bir şekilde şehrin başka bölgelerine beton üretilip nakliyesi yapılıyor. Bu durum stad çevresinde ciddi boyutta kötü bir gürüntü oluşturuyor. Stadın ön kapısının sol çaprazında işçiler için yapılmış konaklama konteynerleri halen aktif bir şekilde durmakta. Görüntü gösteriyor ki Eryaman Stadı inşaat süreci devam ediyor.

Şantiyenin tam olarak kaldırılmadığı için stadın milli maç gibi önemli bir organizasyona ev sahipliği yapması mümkün değil. Ancak Eryaman stadı gerek kapasite gerekse konum itibariyle böylesi bir organizasyona uygun. Taraftar potansiyelide yüksek bir stad. İlerleyen süreçte mutlaka bir uluslararası maçın başkent Ankara’ya yani Eryaman Stadına verilmesi gerekir. Büyük bir organizasyon için çevre düzenlemesi, dış cephe eksikleri ve şantiye izlerinin kaldırılması bekleniyor.

Eryaman stadı hakkında haberler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir