Eryaman stadı nereye yapılıyor?

Eryaman stadı 22 bin kişilik kapasitesiyle 2018 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor. UEFA’dan istenen standartlara uygun bir şekilde yapılan stadın mimarı Bünyamin Derman Mühendisi ise Yasin Ertok. Stad için belediye bütçesinden para ödenmeyecek. Kat karşılığı yaptırılıyor. Zeminde Ankara’nın sert kış şartları için hibrit çim kullanılacak. 60 bin metrekare alana sahip stadın toplam alanı 220 bin metre karedir.  Ankara için güzel bir alternatif spor kompleksi olacak tesis için her şey düşünülmüş. Devlet Mahallesi metrosuna çok yakın bir konumda olması ulaşımı kolaylaştırıyor.

Ankara’nın bu tarz stadlara ihtiyacı var zira yapılan en büyük spor kompleksi 19 mayıs 1930 tarihinde yapılmıştır. Ve günümüz modern şartlarına artık karşılık vermez hale gelmektedir. Futbolun yaygınlaşması için bu tarz küçük komlekslerinde artması gerekir. Eryaman güzel bir seçim ulaşım ve seyirci potansiyeli yüksek ayrıca arazi uygunluğu bakımında da mükemmel. Kat karşılığı verilmiş olması belediye içinde yük oluşturmuyor. Proje başında 18 bin olarak planan ancak sonrasında 22 bin yapılacağı açıklandı. Metromall avm ye yakın olması stad için gelenlerin yiyecek içecek gibi ihtiyaçlarını maçlardan önce burada karşılayacağı anlamına geliyor. Ayrıca maç saatine kadar vakitte geçirebilirler. Ayaş yoluda güzel bir ulaşım alternatifi olarak göze çarpıyor. Şuan stadın %25 gibi bir miktarının tamamlandığı açıklanmış durumda. Stada kendi araçlarıyla geleceklerin Ayaş yolundan şapka devrimi caddesini takip etmesi gerekiyor. Metro ile geleceklerin zaten devlet mahallesinde inmesi yeterli oluyor. Ayrıca Eryaman belediye otobüslerininde son durağı bu noktaya oldukça yakın. Stad tasarımı şimdilik vodafone areneya benzetiliyor. Zaten o stadı yapan mimar eryaman stadı içinde tasarımı gerçekleştirdi.

Eryaman stadı konumu ve parseli:

Eryaman stadı
Eryaman stad ve konut parselleri

Eryaman’a metrodan sonra yapılan en büyük proje stad olarak gözüküyor. Hızlı tren garı ve Otogar da geleceği söyleniyor ancak şuan için kesinleşen bir şey yok. Hızlı gelişimini yüksek katlı binalar ve mega projelerle devam ettiren eryaman da nüfus giderek artıyor. Planlama ve yolların genişliği buna müsade edebilir. Semt içi yolların geniş olması şuan için trafiği kaldırıyor. Ancak bundan yıllar önce bu yolların çok boş olması ve hızla araçlarla dolması yüksek katlı binalarla araç sayısının giderek artacağını gösteriyor. Devlet mahallesi metrosu yanınında maç günü oluşacak trafiği ve yoğunluğu düşünerek bir planlama yapılması gerekiyor.

Eryaman stadı şuan ki hali:

Eryaman stadı
Eryaman stadı büyük oranda başladı
Eryaman stadı
Eryaman stadının inşaatı hızla devam ediyor.
Eryaman stadı
Eryaman stadının yıl sonuna kadar bitmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir