Eryaman özel halk otobüsleri eski

Eryaman özel halk otobüsleri zamanla eskidi. Halk tarafından bu durum tepkilere yol açtı. Otobüsler uzun bir hat üzerinde her gün onlarca sefer yapınca dolayısıyla eskime olayı hızla gerçekleşiyor. Çok fazla yıpranan otobüsler düz yolda giderken bile içeriye çok fazla rüzgar alıyor ve amortisör arızası ile konforsuz bir sarsıntı da meydana getirebiliyor. Motor sesi de içeriye çok fazla geliyor. Durum böyle olunda 30-40 dakikalık yolculuklar eziyetli duruma dönüşüyor. Bir çok otobüste koltuklar arası diz mesafesinin de ergonomik olmadığı görülüyor.Yolcular koltuklara oturduklarında dizlerinin ön koltuğun arkasına değdiğini dolayısıyla aranın çok dar olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca ayakta durduklarında ise tutunma yerlerinin gevşek olduğunu ve sürekli sallandığını söylediler. Tutanma direkleri çıkacak gibi güven vermiyor.

eryaman özel halk otobüsleri
Eryaman özel halk otobüsleri
Eryaman özel halk otobüsleri acilen bakıma alınmalı

Özel halk otobüsleri normal belediyenin ego otobüslerine göre daha bakımsız. Bazı otobüslerin rot ve balans ayarları bile düzgün değil. Ayrıca araç içi temizliğine de özen gösterilmiyor. Yoğun olan bazı hatlarda bu otobüsler küçük olduğu için aşırı derece yolcu ile sefer yapmak zorunda kalıyor. Son günlerde yapılan değişim ile bilindiği üzere özel otobüslerde kartlı sisteme geçtiler. Vatandaş şuan kartla ücret ödemek konusunda memnun gözüküyor. Ayrıca vatandaşlar eski sistemde biletçiye ücret öderken otobüsün hareket ettiğini ve para üstü alana kadar düşme tehlikesi geçirdiklerini söylüyorlar. Kartlı sistemle bunun ortadan kalktığını ücretin hızlı bir şekilde tahsil edildiğini ve tüm kazancın kayıt altına alındığı için memnun olduklarını dile getirdiler. Otobüslerin duraklara geliş saatlerinin dakika bazlı olarak ego cepte uygulaması ile görülmesi de taktir edilecek bir yenilik. Bu sistem bazı yoğun duraklarda durak önündeki ekranlara da entegre edilmiş. Ekranda yaklaşan otobüsleri görebiliyorsunuz. Ayrıca direğe monte edilen kart okuma sistemi ile kartınızda ne kaldığına bakabiliyorsunuz.

Belediye otobüslerindeki bir diğer yenilik ise otobüs içindeki ekrandan durakların görülebilmesi. Gelinen durağı sesli bir şekilde yolculara duyurulması. Bu otomasyon sistemi de durakları bilmeyen yolcular için güzel bir uygulama. Şuan Eryaman halkının bu güzel uygulama dışında istediği tek şey otobüslerin bakımının ve kontrollerinin denetlenmesi. Belediye otobüsleri henüz yeni ve bakımlı görülüyor. Ancak özel halk otobüsleri için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Özel halk otobüslerinin bakımları yapılmazsa kazalara sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir