Eryaman otogarı nereye yapılacak?

Eryaman otogarı konumu ve semt sakinlerinin belkide bu sıralar en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi semtimize otogar yapılacak mı? Geçenlerde sabah gazetesinde çıkan bir haber Eryaman halkını oldukça heyecanlandırdı. Çünkü haberde yeni otogar inşaatının Eryaman’da başlayacağından söz ediliyordu. Konu olan adres İstanbul yoluna ve çevre yoluna yakın bir noktada Altay mahallesinde idi. Ankara Büyükşehir Belediyesi çok sayıda noktada arazi arama tarama faaliyetleri gerçekleştirdi. Durum o ki Mamak ilçesinde bir yer konusunda karar kılınmış fakat Aşti işlemecileri bu kararın iptaline sebep olmuştu. Bunun sonucunda Etimesgut ilçemizin bir çok noktasına bakıldı. Sonuç olarak Eryaman’da bir nokta belirlendi. Yine Sabah Gazetesinin haberine göre bu noktadaki arazinin terminal arazisi olarak değiştirilmesi için mecliste görüşmeler başladı. Meclise verilen önerinin kabul edilmesi durumunda ise bu alanda otogar inşası başlayacak. Aykut Gören’in haberine göre muhtar Erol Ekici kaymakam beyle görüşmüş. Görüşmede bu projenin bölge halkına zararları ve faydaları dile getirilmiş.

Eryaman otogarı konumu

Eryaman Otogarı
Eryaman Otogarı konumu

Bölgeye otogar yapılmasının Eryaman halkına faydaları olabilir. Bu faydaların başında gayrimenkul fiyatlarının artışı görülebilir. Diğer bir faydası ise artık Aştiye gitmek yerine daha yakın bir noktadan kolaylıkla otobüse binilecek olmasıdır. Ancak şunu belirtmekte fayda var yapılacak otogar batı tarafına hizmet vermek amaçlı yapılıyor. Sadece ülkemizin batısına giden otobüsler bu noktada duraklama yapacak. Şuanda bilindiği üzere güvenlik önlemleri çerçevesinde otobüslerin Ankara içerisinde Aşti dışında yolcu indirmesi yasaktır. Bu durumda Eryaman ve çevre semtlerin yaklaşık 40 dk yol giderek Aştiye ulaşmasını gerektiriyor.

Eryaman’a Otogar yapılmasının zararı ise semtin kalabalıklaşması ve trafiğin yoğun hale gelmesi olabilir. Sessiz sakin ve yolları geniş semtin daha kalabalık hal alması belki buradaki halkı rahatsız edebilir. Onun dışında bir olumsuzluk oluşturacağını düşünmüyoruz.

Görüldüğü üzere Eryaman semtine otogar gelmesi halkımız için çok yerinde bir karar olacaktır. Ankara gibi mega şehirlerin 2 adet otogara ihtiyacı vardır. Batı tarafına gidecek otobüslerin fazla mesafe katederek şehrin doğusunda bir noktaya gitmesi de mantıksızdır. Yolcular kadar otobüs firma ve şoförleri içinde yeni otogar düzenlemesi faydalı olacaktır. Umarız Sabah Gazetesinin haberine konu olan arazı ve haber meclisten geçer ve Eryaman yeni otogarına kavuşur. Metro, Stad ve Otogar dan sonra hızlı tren istasyonu ve hastane yapılırsa ilerleyen zamanda Eryaman’ın 40 bin üzeri nufüs ile ilçe olması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir