Eryaman nüfusu etaplara göre ne kadar?

Eryaman nüfusu son yıllarda artışını sürdürüyor. Yeni inşaat projeleri ve yol bağlantıları semti kalabalık bir ortama sürüklemeye başladı. Ancak planlı yerleşim ve geniş arazi nüfus artışını kaldıracak seviyelerde. Kontrollü bir şekilde yapılaşmaya devam eden bölgede evler konusunda bir yoğunlu henüz söz konusu değil. Tek artan şey semtteki araç sayısı ve trafiğin bazı saatlerde fazla olması. Araç sayısındaki artışı nüfusa bağdaştırmak yanlış olur. Eryamandan geçip diğer ilçelere ulaşım sağlayan Sincan ve Fatih halkı da yoğunluğu meydana getirmektedir. Ayaş yolunun trafiğini fazla olması Eryaman içi güzergahların tercih sebebi olmasına etken oluyor. Semtimizde yer alan metromall, göksu parkı ve optimum gibi merkezler diğer ilçelerden vatandaşların ilgi alanına giriyor. Durum böyle olunca yakın ilçelerin çekim merkezi haline geliyor. Semtimizin Kızılay, Sıhhiye ve Ulus gibi yerlere uzak olması ve toplu taşımanın zahmetli olması da trafikteki araç sayısına etki ediyor. Eryaman etaplar arasında ulaşım içinde özel otomobil kullanımı çok üst noktalarda.

Eryaman nüfusu artmaya devam ediyor

Eryaman’ın 2013 ve 2016 yılları arasındaki artış gerçekten ilgi çekiyor. Bölge hızla gelişmeye ve talep görmeye devam ediyor. 2013 yılında 39 bin olan nüfus 2014 yılında 42 bin 2015 yılında 43 bin ve 2016 yılında ise 44 bin civarında. Kaba bir hesapla son yıllarda nüfus artışı bin olarak görülüyor. Kolay hesaplanması açısından tuik verilerini yuvarladık. Etap kavramı Eryaman da inşaatların yapılış sırasına göre verilmiş birer rakamdır. Ancak çokta mantıklı ilerlemiyor. Örneğin 2. etabın yakınında 5. etap bile var. Bu yüzden etaplar üzerinden adres bulmak oldukça sıkıntılı. Durum böyle olunca etapların nüfusu diye bir şey de mümkün değil. Eryaman’ın karışık olması da bundan dolayı oluyor. Herkes mantıklı olarak etapların 1-2-3-4-5.. diye sıralı gittiğini düşünüyor. Aslında vaziyet hiçte öyle değil. Sıralama rakamsal değil tarihsel gerçekleşiyor. En eski yapılar 1-2-3-4 etap yeniler 5-6-7-8-9 diye devam ediyor. Aslında adres ararken etap değilde adaları baz alırsanız işiniz kolaylaşır. Mahalle çapında arayışta daha kolay oluyor.

Eryaman nüfusu
Eryaman nüfusu artışı metroda yoğunluk yaratıyor.

Etap deyimi genellikle kafa karıştırıyor. 2017 de nüfus sayımızın 50 bin e yaklaşmasını bekliyoruz. Etimesgut ise 500 bini geçen devasa bir ilçe olmuş durumda. Belediye hizmetlerinin en mükemmel olduğu mahalle ise Eryaman mahallesi olduğu görülüyor. Bu durumdan halkımız oldukça memnun. Planlı ve düzenli yollar dikkat çekiyor. Ayrıca yeşilliklerin fazla olması da burayı çekici hale getiriyor. Ankara’nın bunaltıcı ortamından sıkılan vatandaşlar soluğu burada alıyor. Zamanla nüfusun dahada artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir