Eryaman metrosu hızlandırma çalışmaları devam ediyor

Eryaman metrosunun Batıkent aktarmasından sonra Kızılay aktarması da kaldırılarak metro uzun bir hatta tek seferde ulaşım haline geldi. EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu yaptığı açıklamalarda metronun aktarmasız hale gelmesinin ilk amaçları olduğunu ve bunu başardıklarını belirtti. Sayın Gündoğdu ikinci amaçlarının ise metroyu daha hızlı hale getirmek olduğunu söyledi. Eskiden 17 noktada hız sınırlaması uygulamasını olduğunu belirten Ego genel müdürü şuan bu sayının 9 olduğunu açıkladı. Bu hız sınırlandırma noktalarının azaltılarak en aza indirilmesi sonucunda Eryaman metrosu Koru durağına daha hızlı gidecek. Bu sayede ulaşım süreleri kısalacak.

Eryaman ile Koru arasında metro daha hızlı hizmet verecek.
Eryaman ile Koru arasında metro daha hızlı hizmet verecek.

Haber merkezimizin de yaptığı incelemeler sonucunda İstanbul Yolu metro durağı yakınlarında metronun hızının bir hayli düştüğünü gördük. Şu an Eryaman ve Kızılay arası ulaşım süresi 40 dk gibi bir zaman diliminde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Koru istasyonu için ekstra bir 20 dk ulaşım gerekiyor. Toplamda en iyi ihtimalle 1 saat gibi bir yolculuk gerekiyor. Metro uzunluğu ise 34 duraktan oluşuyor ve toplam uzunluk yaklaşık 47 km olarak planlı bir şekilde geçekleşiyor. Aktarmaların kaldırılması metroya Batıkent istasyonunda 15 dk ve Kızılay istasyonunda 10 dk kazandırdı. Böylece hem tren değişimi yapılmıyor hem de 25-30 dk gibi süreleri bulan zaman kazancı sağlanıyor. Metro kapasitesi Batıkent aktarmasının kaldırılmasından sonra Eryaman kısmında 3 vagondan 6 vagona çıktı. Bunun sonucu olarak Batıkent – Eryaman arası ulaşımda metro için kalabalık vagon sorunu da çözülmüş oldu.

Eryaman metrosu planlı ulaşım için tercih ediliyor

Halk tarafından metronun tercih edilmesine en önemli etken ise zaman planlaması. Çünkü otobüsle ulaşımda planları alt üst eden bir zaman değişimi mevcut. Bazı saatlerde trafik yoğunluğu beklenmeyen gecikmelere sebep oluyor. Fakat metroda genel bir ulaşım zamanlaması var. Örneğin Eryaman’dan çıkan bir metro günün her saatinde tüm seferleri ile 40 dk sürede istasyona ulaşıyor. Otobüsler sabah mesai saatlerinde 80 dk ulaşım sürelerine çıkabiliyor.  Yoğun olmayan saat 11:00 gibi zaman dilimlerinde ise 30-40 dk sürelerde ulaşım sağlayabiliyor. Bazen hiç beklenmedik zamanlarda meydana gelen trafik yoğunluğu veya araç arızalanması geç kalınmasına sebep olabiliyor. Fakat metroda trafik yoğunluğu gibi bir ihtimal yok. Ayrıca arıza yapan metrodan inip hemen arkadan gelen metroya geçebiliyorsunuz. Halk planlı ve konforlu ulaşım olarak metro hattını tercih ediyor. Yapılan açıklamalardan yola çıkarak ilerleyen süreçte metroların hızlanacağını düşünüyoruz.

Eryaman metrosu aktarmasız metro seferleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir