Eryaman metro Batıkent aktarması kaldırıldı

Eryaman metro aktarma problemi hakkında yıllardır beklenen gelişme yetkililer tarafından duyuruldu. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde metro seferleri 3 vagondan 6 vagona çıkarılmıştı. Yolcu kapasitesi göz önüne alındığında bunun aktarmasız hat için gerçekleştirildiği düşünülüyordu. Tam da düşünüldüğü gibi oldu ve açıklama bu gün geldi. Yarın yani 3 Temmuz itibariyle OSB-Törekent ve Kızılay arasındaki hat artık direkt aktarmasız olarak çalışacak. Bu şu anlama geliyor Eryaman’dan Kızılay’a gitmek için, vatandaşlar artık Batıkent istasyonunda metro değiştirmek zorunda kalmayacaklar. Bunun vakit olarak 15-20 dakika kazandırması bekleniyor. Ayrıca hat üzerindeki metro sayısının artacağı ve vagonların uzunluğu göz önüne alınırsa Eryaman için sevindirici bir haber diyebiliriz. Zira aktarmalı seferlerde insanların Batıkent istasyonunda koltuk kapma yarışı ve vakit kayıpları tepki çekiyordu. Özellikle Batıkent tarafından gelen metrolar 6 vagon olunca 3 vagonluk aktarma büyük bir sorun teşkil ediyordu. Artık bu problemlerin hepsi ortadan kalkıyor. Tek bir metro ile yaklaşık 30 dk süre içerisinde Kızılay’a gidilebilecek.

Eryaman metro
Eryaman metro artık aktarmasız bir şekilde Kızılay’a gidecek.

Eryaman metro vagon uzunluğu 3 vagondan 6 ya çıkarıldı

Eryaman metrosu yaklaşık 4 yıl gibi uzun bir zamandan beri, hizmetini 3 vagon olarak Batıkent üzerinden aktarmalı olarak yapıyordu. Yeni uygulama ile 12 istasyon olan durak sayısı ise 22 ye yükselmiş olacak. Böylece Ankara’nın en uzun metro hattı ise OSB-Törekent Kızılay arası oldu. Aktarmalı seferde Eryaman’dan Kızılay’a 40 dakika olan yolculuk süresi ise 30 dk ya düşüyor. Semtimizin en uzak durağı olan ve Metromall alış veriş merkezine ulaşımı sağlayan Devlet Mahallesi – Kızılay arasının 30 dk süreceğini tahmin ediyoruz. Böylece Eryaman’lılar otobüslerden daha rahat ve daha hızlı bir metro hattına sahip olacak. Ulaşım süresi olarak otobüslere nazaran daha geç Kızılay’a giden metrolar artık daha çabuk gidecek. Aktarmasız metro uygulamasının ilk seferlerinde ufak tefek aksaklıklar olabilir.

Yarın yani 3 temmuz günü aktarmasız ilk seferlerde halkımızın bunu dikkate alarak ulaşım planlarını yapması gerekiyor. Aksi takdirde oluşabilecek aksaklıklar sonucunda sabah saatlerinde işe geç kalma durumları olabilir. Batıkent metrosu 25 yıllık Eryaman metrosu ise 4 yıldır hizmet veriyor. Bu iki hattın birbirine entegre edilmesi ve aktarmasız sefere uygun hale getirilmesi gerçekten takdir edilecek bir çalışma içeriyor. Mustafa Tuna göreve geldiğinden bu güne Sincan ve Eryaman için güzel hizmetlere imza attı. Kendisine Eryaman halkı adına teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir