Eryaman Kayaş arası tren seferi test edildi

Eryaman Kayaş arasında test edilen banliyö trenlerinin çok kısa bir süre sonra açılması bekleniyor. Trenler aktif olduğunda kayaş ve sincan arasında 5 dakikada bir sefer yapacak. Testlerine başlanan tren Eryaman-Kayaş arasında ilk test sürüşünü başarıyla geçti. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları genel müdürü İsa Apaydın bölgede durum incelemesi yaptı. 5 dakikada bir sefer yapacak trenlerin yaklaşık olarak 600 bin yolcuya hizmet etmesi planlanıyor. Başkentray hattı olarak tanımlanan banliyö trenlerinin modernizasyonu ve trenlerin yenilenmesi çalışması bilindiği üzere 2017 yılında başlamıştı. Hızla devam eden çalışmalar sonucunda sona yaklaşıldı. Eryaman’a yakın bir noktadan geçecek hattı son planda istasyonu bulunmuyor. Optimum alış veriş merkezine nispeten uzak kalan hat Etimesgut ilçemize ait istasyonla hizmet verecek. Planlandığı süre olan şubat 2018’e yetişmiş olduğu gözüküyor. Yenilenen Ankaray ile birlikte şehir içi tren hatları ve şehirler arası hızlı tren hatları daha hızlı ve güvenli hale gelmiş olacak. Ayrıca engellilerin faydalanması için tüm detaylar düşünülmüş. Bu sayede engelli vatandaşlarımız kolaylıkla tren hatlarından faydalanabilecek.

Eryaman Kayaş
Eryaman Kayaş arasındaki test sırasında çekilen fotoğraftan bir kare.
Eryaman Kayaş hattı
Eryaman Kayaş hattı testi için gelen yetkili müdür ve müdür yardımcıları bizzat projeyi incelediler.
Banliyö treni
Banliyö treni içerisinde test sırasında verilen hatıra fotoğrafı.
Banliyö
Banliyö treninin dışarıdan görünüşü hat modernize edilirken yeni trenlerde hatta kazandırılmış durumda. Yeni trenler oldukça güzel gözüküyor. Halkımıza hayırlı olsun.

 

Eryaman Kayaş arası tren durakları

Başkentray banliyö tren hattı
Başkentray banliyö tren hattı duraklarını merak eden vatandaşlarımız için B1 sincan kayaş arası durakları görselde verilmiştir. Etimesgut ilçesine çok yakın konumda 3 durak yer almaktadır. Elvankent durağıda plan arasında yerini almıştır.

Eryaman muhtemelen büyük bir değişiklik olmazsa banliyö trenlerine otobüsler ile başka bölgelerden ulaşabilecek. Eski seferlerde bilindiği üzere Eryaman durağı olmadan işliyordu. Yeni hat üzerinde de semte uzak kalması sebebiyle Eryaman isimli bir durak yer almıyor. Fakat Eryaman’da kurulan yeni tesis bakım ağı merkezi olarak geçiyor. Optimum alış veriş merkezi ve şeker fabrikası arasına kurulan bu tesis ağır bakım atölyelerine sahip olacak ve Eryaman tesise ev sahipliği yapacak. Kayaş trenlerinin testleri de bu noktadan başladı. Sincan – Kayaş arasında yaklaşık 30 tren istasyonu yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir