Eryaman kalabalık bir semt olacak

Eryaman kalabalık bir yer olma yolunda ilerliyor. Nüfusu hızla artıyor ve artmaya da devam edecek. Yeni yapılan projelerle önümüzdeki 10 yıl içerisinde 2 katına çıkması bekleniyor. Günümüzde çok katlı yapıların yaygın olması ve bir site projesinin en az 600-700 konut gibi rakamlarla inşa edilmesi bu semtlerde yoğunluğa sebep olmaya başladı. Ankara’nın en hızlı gelişen semtleri arasında Eryaman yer alıyor. İnşaat projelerinin gözde semti olarak gündemde şu sıralar. Özellikle metronun bölgeye gelmesi stad inşaatının devam etmesi ve metromall alış veriş merkezi ile dikkatleri üzerine çekti. Son yıllarda mega bir büyüme içerisine girdi. Bundan 10 yıl önce araç yoğunluğu bu kadar değilken şuan semt içerisinde bile trafik olmaya başladı. Apartman sakinleri otoparklarında yer bulamayıp araçlarını dışarıya park etmeye başladılar. Binalarda doluluk oranları %100 e yakın çok az sayıda kiralık ev bulunuyor. Hızla yükselen projeler anında alıcısını buluyor. Şuan metromall konutları, meydan Eryaman, kaşmir ikinci kısım projeleri bitmek üzere. Bu projelerin toplamında konut sayısı 2000’e yakın. Her konutta ortalama 3 kişi ikamet etse toplamda 6000 birey yapar. 2 kişi ikamet etse 4000 kişi nüfusumuza dahil olacak demektir.

Eryaman kalabalık
Eryaman kalabalık kalabalık bir nüfusa sahip olacak.

Eryaman nüfusu artarsa olumsuz etkiler olur mu?

Semt olarak nüfusun bu tarafa kaymasının çok büyük olumsuzlukları olacağını sanmıyoruz. Çünkü Eryaman planlaması güzel yapılmış bir semt. Yeşil alanları ve boş arazileri çok fazla büyük bir alana yayılmış durumda. Sadece sabah işe ve okula gidişlerde herkes aynı saatte trafiğe ve toplu taşımaya yükleneceği için bu noktada bir olumsuzluk olabilir. Birde hafta sonu alış veriş merkezleri, pazar yeri gibi yerler kalabalık olacaktır. Ancak Eryaman semtindeki insan sayısındaki artış oldukça hızlı geçenlerde bir ilan gördüm yeni bir proje başlamış 1800 konutluk Meva Şehir isimli bir inşaat projesi. Daha büyüklü küçüklü bir çok inşaat projesi yükseliyor. 2016 yılında 44 bin olan nüfus 2020 yılında muhtemelen 100 bin e yaklaşacak. Önümüzde çok uzakta değil bir Batıkent örneği de var aslında. Batıkent yerleşimini beğenmeyen bir kısım şimdi Eryaman geleceği için tedirgin olmaya başlayacak ama Eryaman biraz daha düzenli bir yapılaşmaya sahne oluyor. Batıkent nüfusunu merak edenler için doyum noktasına ulaşmış durumda 220 bin üzerinde bir yoğunluğa sahip. Batıkent semtinin nüfusu bizim ilçe nüfusumuzun bile yarısını geçmiş durumdadır.

Ne gibi önlemler almak gerekiyor?

Nüfus yoğunluğu artarken alınması gereken önlemler arasında yeşil alanların arttırılması ve korunması en başta geliyor. Elimizden geldiğince semtimizdeki yeşil alanlarımıza sahip çıkmalıyız. İkinci en büyük problemimiz ise ulaşım olacak. Her yıl yeni ulaşım çözümlerinin yetkililer tarafından bulunması şart. Özellikle çakırlar göksu yolunun acilen bitirilmesi en önemli çözüm olacak. Stad ve avm lerin çevresindeki yolların biraz daha genişletilmesi gerekiyor. Eryaman alış veriş merkezleri konusunda sıkıntı çekmiyor. Her etapta küçükte olsa birer iş merkezi bulunuyor. Ayrıca optimum ve metromall bu bölgenin alış veriş yükünü kaldırmakta yeterli oluyor. Kc göksu avm de iyi bir alternatif diyebiliriz. Sessiz ve sakin olduğu için Eryaman’ı tercih edenler için malesef semtimiz artık eskisi kadar sakin değil. Düşük kiralar için Eryaman’a gelen halk tercihini bu taraftan kullanmaya bir kaç yıl daha devam edebilir. Kiralar hala uygun. Satılık evler de gayet güzel. Lüks projeler Ankara’nın gözde ev tasarımları yükselmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir