Eryaman doğalgaz kokusu şikayetleri

Eryaman doğalgaz kokusu şikayetleri 3. etap bölgesinden sıkça geliyor. Özellikle rüzgarlı havalarda kokunun arttığı söyleniyor. Eryaman Şeyh Şamil Mahallesi sakinleri başta olmak üzere 3. etap çeşitli site sakinleri bu konudan şikayetçiler. Bu tür durumlarda yapılması gereken başkent doğal gaz acil ihbar hattının aranmasıdır. Doğalgaz acil hattının numarası 187 olarak belirlenmiştir. Gaz kokusunun Güzelkent anadolu lisesinin yakınındaki boş araziden geldiği de söyleniyor. Bir diğer duyum ise bazı vatandaşlarımızın başkent doğalgaz firmasına durumu bildirdiklerinde aldıkları cevabın fabrika atığı kokusu olduğu yönündeymiş. Fabrikalar tarafından bu bölgeye atık malzeme bırakıldığı söylenmiş. İlgili sağlık müdürlükleri ile çevre ve şehircilik bakanlığına şikayette bulunulması tavsiye edilmiştir. Doğruluk payı nedir bilinmez fakat bölgeye atılmış bir atık malzemede bu kokuya sebep verebilir. Ayrıca hayvan leşlerinin de kokuya neden olabileceği bir kesim halk tarafından tahmin edilmektedir. Geçtiğimiz aralık ayında artan şikayetler şu aralar azaldı. Bazı dönemlerde kokunun çok arttığı söyleniyor. Eryaman 3. etap Şeyh Şamil Mahallesi ve Güzelkent Anadolu Lisesi civarındaki boş araziler ile bölge doğal gaz hattının incelenmesi konusunda bizde yetkili makamlara şikayette bulunuyoruz.

Eryaman doğalgaz kokusu
Eryaman doğalgaz kokusu 3. etap

Eryaman doğalgaz kokusu duyulması durumunda yapılması gerekenler

Eğer gaz kokusu bina içerisinden geliyorsa ana vananın acilen kapatılması gerekmektedir. Bunun için bilgili kişiler devreye sokulmalıdır.

Bina içerisinde hiç bir şekilde elektrikli eşyalar kullanılmamalıdır. Elektrik tesisatı kapatılmalıdır.

Apartman yöneticisi ve görevliler durumdan haberdar edilmelidir. Eryaman sitelerden oluştuğu için site yöneticisi aranmalı. Ve bina tamamen havalandırılmalıdır. Süpürgeyle yeri süpürmek malesef işe yaramaz doğalgaz yere değil tavana toplanmaktadır. Yeri süpürme işlemi sadece tüp kaçaklarında fayda sağlar.

Gerekli tedbirler hızla alınırken bir yanda da ilinize ait doğalgaz acil telefon numarası aranmalıdır. Ankara Eryaman semtimiz için bu numara 187’dir.

Apartman görevlileri ve yöneticiler tarafında daireler tek tek gezilip zehirlenme olayı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kesinlikle asansör kullanmayın. Kıvılcım çıkartabilecek veya elektrikli hiç bir şeyi açmayın buna prizler ve lambalarda dahil.

Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayın. 187 numaralı telefona ulaşamazsanız acile 110 itfaiye ekiplerini arayın.

Başkent Doğalgaz acil hattını aradığınızda hızlı bir şekilde isim, soyisim, telefon numarası ve olayın meydana geldiği adresi detaylı olarak Mahalle, Cadde, Sokak ismi olarak veriniz.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra gaz kokusu olmayan güvenli bir bölgede ekiplerin gelmesini bekleyiniz.

187 numaralı hattı Eryaman semtimizde gaz kesintileri sebebiyle de arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir