Eryaman Devlet Hastanesi inşaatı ne zaman başlıyor?

Eryaman Devlet Hastanesi ihtiyacı gün geçtikçe artan bir noktaya geliyor. Semt sakinlerinin sağlık sorunlarını Sincan, Etimesgut ve Yenimahalle devlet hastaneleri yoğunluktan dolayı karşılayamaz noktaya geldi. Yaklaşık 180 bin nüfusa sahip Eryaman semtindeki vatandaşlar sağlık hizmetlerini karşılayacak bir devlet hastanesi bulmakta zorlanıyor. Yakın olarak nitelendirilen hastaneler kendi bölgelerindeki halkın ihtiyaçlarını ancak karşılayabilmekte. Eryaman semti sakinleri özel hastaneler ve aile sağlık merkezleriyle sağlık sorunlarına çözüm bulma çabasına girdi.

Bölgede çok katlı konut projeleri ve devam eden yapılar göz önüne alındığında Etimesgut ilçesinin toplam nüfusunun yarısı ilerleyen süreçte bu noktada ikamet edecek. Mantıklı bir düşünce ile Etimesgut’ta bulunan devlet hastanelerinin Eryaman’a hizmette yetersiz kalacağı ön görülüyor. Yenimahalle devlet hastanesi ise ancak Batıkent ilçesinin ihtiyacını karşılayacak seviyelerde. Sincan devlet hastanesi yoğunluktan dolayı insanlara haftalarca ileri tarihlerde randevular vermeye başladı. Eryaman semti düşünüldüğünde yeni bir devlet hastanesi için boş arazinin yeterli miktarda olduğu görülmektedir. İleriye dönük bir planlama ile bu bölgeye devlet hastanesi inşası için geç kalınmaması gerekir.

Eryaman bünyesinde bulunan önemli yerler

Burası iki büyük alış veriş merkezi, stad, YHT garı ve olimpiyat hazırlık noktası bulunan ayrıca binlerce insanın yaşadığı yüksek binalardan oluşan bir semttir. Tek eksiği ise yeterli seviyede devlet hastanesi olarak görülmektedir. Her yıl nüfusun 5 bin ve 10 bin gibi yüksek oranlarda arttığı istatistiklere yansımaktadır. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmada ise Eryaman’ın en çok göç alan semt olduğu tespit edilmiştir. Hali hazırda devam eden büyük projeler Ayaş yolu yakınında ve Göksu parkı arkasında olmak üzere hızla bitirilmektedir. Ayrıca küçük çapta da semtin çeşitli noktalarında konut inşaatları devam ediyor. Bu yapılar bitirildiğinde nüfusun %25 artması bekleniyor.

10 yıllık süreçte semtin nüfusunun 180 binden 250 bin seviyelerine çıkması bekleniyor. Bu rakam Etimesgut ilçesinin en kalabalık noktasının Eryaman olduğunun bir göstergesi. Şuan bile bakıldığında Eryaman semti 2017-2018 adrese dayalı nüfus sayımlarında Polatlı ilçesinden 60 bin kadar fazladır. Devlet hastaneleri inşa edilirken nüfus yoğunluğu ve diğer hastanelere uzaklık göz önüne alınmaktadır. Eryaman’ın nüfus yoğunluğu yeterli seviyede ve çevre hastaneler yoğunluktan dolayı bu noktaya hizmet vermekte zorlanmaktadır. Umarız yakın zamanda yetkililer bu noktadaki eksikliği görür ve Eryaman Devlet Hastanesi inşaatına başlanır. Yaptığımız araştırmalarda halkımızdan Eryaman’a bir devlet hastanesi yapılması için yoğun bir talep vardır.

Eryaman hastanesi isimli özel hastanenin konumu için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir