Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi, kış döneminde yoğun kar yağışı alan ve kar kalınlığının 7-8 yaşlarındaki bir çocuğun boyunu geçtiği bir yerdir. Merkeze; ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait üyeler tarafından da kullanılmaktadır. Tüm sporculara da açık olan bu kompleks içerisinde Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi ve kar üstü araçları bulunmaktadır. Komplekslere yapay kar makinesi kurulmuş olmakla birlikte Elmadağ Kayak Merkezi denizden rakım olarak 1 km 850 metre yüksekliktedir. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören bu yer, kış turizmi açısından çok büyük bir cazibe merkezidir. Bu tesise yönelik yatırımlar ve değişimler de bu nedenle daha çok desteklenmektedir. Snowboard için çok uygun bir ortam olan merkezde, karda tur atmak için atlar da bulunmaktadır. Ancak buraya gelmeden evvel  kar kalınlığı ile ilgili bilgi almak gereklidir. Kayak için ayrılan merkeze yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta yer alan restaurantlarda sobayla ısınan salaş bir yer bulabilirsiniz. Hacettepe Üniversitesinin burada yer alan Sosyal Tesisleri ise Hacettepe Evi olarak bilinmektedir. İki katlı olan bu tesiste de her şey çok ekonomiktir ancak kalabalık olduğunu unutmamak gerekir.

Elmadağ Kayak Sporu ve Kış Manzaraları

Elmadağ kayak
Elmadağ kayak merkezinde büyüleyici bir güzellik sizleri bekliyor.
Kış sporları
Kış sporlarının yapılabileceği bu alan bembeyaz bir örtüyle kaplanıyor.
kar kalınlığı
Bazı dönemlerde kar kalınlığı yeterli düzeyde olmasa da genellikle kar yeteri kadar yağıyor.
Ankara kayak merkezi
Ankara ilimizde yer alan bu kayak merkezine yoğun ilgi var.

Buraya doğa fotoğrafları çekmek için gelenlerin yanı sıra kayak yapmak ve yürüyüş yapmak için de gelenlerin sayısı hayli fazladır. Zirveden panoramik şehir manzarası sunan Elmadağ Kayak Merkezi’nde dört yıldızlı tesislerde kalma imkanı da bulunmaktadır. Genellikle kış mevsiminde binlerce kişi ağırlayan kayak merkezinde usta hocaların yanı sıra kayak malzemeleri alabileceğiniz bölümler de hizmet vermektedir. Tesislerde sauna, kapalı havuz ve eğlence alanları da olurken üniversiteli gençlerin kış eğlenceleri için tercih ettiği bir merkezdir. Bu özelliği ile üniversiteli gençlere kış konserleri ve kayak sporları alanında cazibe merkezi özelliğini de sunmaktadır. Elmadağ, kış turizimi alanında çok fazla iddialı olmasa da ve kayak pistlerinin çeşitleri az olsa dahi orta seviyede bir kayak merkezi bulunmakta diyebiliriz. Fiyatlarının uygunluğu, kolay ulaşımı, Ankara’ya yakınlığı ve öğrencilere yönelik ortamı ile her kesimden talep görmektedir.

Elmadağ Kayak Merkezi için herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Fakat Elmadağ ilçesine Ulus Gençlik Parkı yanındaki midibüslerle gidebilirsiniz.  Eryaman’dan özel aracınızla gitmek için optimum önünden Samsun çevre yoluna çıkmanız gerekiyor. Buradan da Kırıkkale yoluna saparak ilçeye ulaşacaksınız. 71 km uzaklıkta olan ilçeye ulaşım 45 dk sürmektedir. Fakat Elmadağ ilçesi kayak merkezine oldukça uzaktır. Merkez daha çok Gölbaşı ilçesine yakın bir konumdadır. Bu yüzden Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin civarındaki Elmadağ Kayak Merkezi tabelası ile yola girebilirsiniz. Çevre yolunun üzerinden Yakup Apdal Köyü yolunu takip etmelisiniz. Bu yoldan tabelaları izlemelisiniz. Elmadağ Kayak Merkezi bölgesinden geçip 6-7 kilometre daha gittiğinizde hem kayak merkezine hem de tesisler bölgesine ulaşmanız daha kolaydır. Özellikle yoğun kar yağışı ve buzlanma olduğu günlerde mutlaka kış lastikleri ile bu bölgeye geliyor olmanız daha güvenlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir