Elektrik enerjisini üreten ilk lise

Elektrik enerjisini üreten ilk lise Eryaman’da açıldı. Son zamanların en büyük yatırımları çevreci binalara yapılıyor. Yurt dışında %70 oranında kullandığı enerjiyi rüzgardan elde eden gökdelen örnekleri görülmekte. Eryamanda bir lise bu konuya kayıtsız kalmayarak geleceğin binasını şimdiden öğrencilerine açtı. Gelecekte çevreci binalara ihtiyacımız fazlasıyla olacak. Çünkü tükenen dünya kaynakları artık üretime geçmemiz için bize sinyaller vermeye başladı. Elektrikli otomobiller konusunda çalışmalarıyla ünlü Tesla’nın patronu Elon Musk bir konuşmasında şu cümleleri kullanmıştır. Hepimiz su alan bir teknenin üzerindeyiz ve benim elimde bir kova var neden tekneyi kurtarmak için bu kovayı sizlerle paylaşmayayım. Bu kova tabi ki çevreci ürünlerdi. Çevreci binalar dünyayı kurtarmak ve gelecek nesillere bir şeyler bırakmak için en doğru yöntem. Yine Musk son günlerde batan teknemize yani dünyamıza bir kova daha atacak nitelikte bir ürün oluşturdu. Güneş enerjisi ile elektrik elde eden kiremit paneller.

Video anlatım:

Cezeri yeşil teknoloji mesleki ve teknik anadolu lisesi 42 ders salonu ile enerji eğitimi veren devletimizin semte kazandırdığı en önemli eğitim kurumlarındandır. Avrupa birliği projeye destek olmaktadır. Ayrıca ilgili bakanlıklarda konunun tam hakimi ve içindedir. Bu eğitim binasında yeşil çatı sistemi bulunuyor. kendi enerjisinin büyük bir kısmını güneş ve rüzgardan sağlayan sitemlerden oluşuyor. Lise 18 bin metrekareye yakın bir alana sahip. Ayrıca okulda yurt kısmı da yer alıyor. 50 adet odası ve 150 yatak kapasitesi bulunuyor. Sera gazı olarak bilinen gazların salınımının azaltılması hayati önem taşıyor. Çevreci yapılar bu gazların salımını büyük oranda azaltıyor. Okulun öğrencileri, eğitimlerini uygulamalı olarak alıyor. Ayrıca enerji belgesiyle mezun olacaklar. Binada ve çevresinde öğrencilerin derslerde gördükleri her şeyin uygulamalı örnekleri yer alıyor. Hatta onları kullanarak daha iyi öğreniyorlar. Okulun çatısı bir de enerji tasarrufu ilkesine göre tasarlanış. Güneş bacaları sayesinde güneş yönüne uygun aydınlatma sağlanıyor. Milli eğitim bakanlığına bağlı büyük projedir.

Elektrik enerjisini
Elektrik enerjisini üreten lise
Elektrik enerjisini
Lisenin açılışından bir kaç kare

Öğrenciler kendilerini bu okulda çok değerli hissettiklerini belirttiler. Okulda her türlü imkanın bulunduğunu ve öğretmenlerin çok ilgili olduğunu söylüyorlar. Okula yüksek puanlar alarak kendileri tercihte bulunmuşlar. Okulun tam olarak adresi Eryaman 3. etap göbeğe gelmeden 4. etap iş merkeziyle 3. etap arasında kalan cadde de yer bulunuyor. Nepolitan olarak bilinen binaların hemen yanında. Konumunu yazımızın sonuna ekliyoruz. Binanın inşaat maliyeti ise 24 milyona yaklaştı. Yaşam döngüsü maliyet analizlerinde binanın 9 yılda kendisini geri ödediği tespit edildi. Ayrıca inşaatta kullanılan malzemeler geri dönüştürülmüş malzemelerden seçildi. İlk yeşil kamu binası olma özelliğini taşımaktadır. Bütünleşik bina tasarımlarında çevreci özelliğiyle Türkiye de bir örnek özelliği taşıyor. Yetişmiş insan iş gücünün ara elemanların oluşturulmasında bina önemli özellikler taşıyor. Projeden dolayı ilgili bakanımız, inşaat firması mimar ve mühendisleri ile işçileri tebrik ederiz.Böyle bir yapının semtimiz Eryamanda yer almasından gurur duyuyoruz.

Elektrik enerjisini üreten lise Cezeri yeşil teknoloji mesleki ve teknik anadolu lisesi konumu:
Elektrik enerjisini üreten Cezeri yeşil teknoloji mesleki ve teknik anadolu lisesi
Elektrik enerjisini üreten Cezeri yeşil teknoloji mesleki ve teknik anadolu lisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir