Dikmen Vadisi

Ankara’nın Çankaya semtindeki Dikmen Vadisi, vadiler ve derelerden oluşan büyük bir platodur. Şehir kargaşasından uzaklaşmak için seçilen alternatiflerden biri olan bu park, çevre düzenlemesi ile de beğeni toplamaktadır. Meyve ağaçları ve çeşitli kuş türleri ile 3 etaplı olarak nadir kentsel parklardan biridir. Dikmen semtindeki çukur bölgede yer alan yeşil alan, çeşitli rekreasyon alanları barındırmaktadır. Farklı senelerde 3 etap halinde inşa edilen Dikmen Vadisi, sportif sahaları ile tercih edilen bir yerdir. 1. etabında Kirazlı Yol’da ünlü sakura ağaçlarını bolca görebilirsiniz. Sahip olduğu renkli panoramik ve doğal tabiatı sayesinde bir fotoğraf stüdyosu olarak tercih edilmektedir. 3. etapta ise yer alan Dostluk Korusu Türk-Rus birlikteliğini temsil eden özel bir yerdir. Vadideki Türkmenistan Parkı ise çok yoğun ilgi görmektedir. Altın kaselerdeki erikler, ayvalar ve çiçekler ile ziyaretçileri karşılayan vadi gece ayrı gündüz ayrı güzelliktedir.

Dikmen Vadisi gece görüntüsü

Dikmen Vadisi
Dikmen Vadisi ışıklandırma düzeniyle akşam saatlerinde hoş bir görüntü sergiliyor.

Dikmen Vadisi içerisinde bir lunapark, iki binden fazla konut, bir çok dükkan, konferans ve toplantı salonu, yüzme havuzları, spor merkezleri de bulunmaktadır. Ayrıca güzellik merkezleri, yeşil alanlar, koşu ve yürüyüş alanı, çocuk köyü, kafe, sera gibi merkezlere de ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde kamelyalar ve restorantlar ile keyifle dinlenmek için de pek çok yer ziyaretçilere sunulmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından zaman geçirebileceğiniz pek çok yaratılmıştır. Özel ışıklandırmalı havuzları ile de yemyeşil bir ortamda gece ve gündüz piknik yapmak, yürüyüş yapmak ve bisiklete binmekte mümkündür. Sürekli restore edilen ve yenilenen ve Ankara’nın merkezinde yer alan yeşil alanlardan en ünlüsüdür. Gençlerin ve ailelerin yoğun olarak gittiği vadide lunaparklar ve kafeler oldukça popülerdir. Süs havuzlarından botanik göllere kadar dış çekim fotoğraflar için de kullanılan bir alandır.

Yoğun ziyaretçi akınına uğrayan vadi park, en çok kışın kar yağınca ve yazın sıcaklarda dinlenmek isteyenlerin uğrak yeridir. En farklı ağaç ve bitki türlerinin olduğu parklardan biri olarak günümüzde halka kazandırılan ender alanlardandır. Girişte ücret alınmayan ve oldukça hesaplı mekanlara ev sahipliği yapan vadide herkese hitap eden yerler ve mekanlar mutlaka vardır. Atatürk Bulvarı ve Sıhhiye’den Dikmen Vadisi’ne gelen otobüslerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Güvenpark’tan İlker ve Sinan Caddesi yönüne doğru gelen otobüslere de binerseniz Polis Evi durağında inerek yürüyebilirsiniz. Özel aracınızla gidecek olursanız da Ayrancı semtinden, Hoşdere Caddesi’ne ve Atakule kavşağına yakın bölümde bulunan kavşaktan yola girmelisiniz. Çelik köprünün üzerinden devam ederek kısa sürede bu vadiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir