Çubuk Karagöl Piknik Yeri

Çubuk Karagöl Çankırı il sınırına çok yakın bir bölgede Eryaman’a 89 km uzaklıkta yer alıyor. Karagöl mesire alanına biri Kazan diğeri ise Çubuk üzerinden olmak üzere 2 adet güzergah bulunmakta. İki yolda aynı sürede 1 buçuk saatte sizi menzile ulaştırıyor. Bu yeşillikler içinde doğa harikası alanda maalesef göl kenarında mangal yakmak yaklaşık 1 yıl önce yasaklanmıştı. İzin verilen bazı alanlarda mangal yakabiliyorsunuz. 2 yıl öncesinde ise tadilat yapılmaya başlanmıştı ve bölgeye ziyaretçi alınmamıştı. Buradaki yenileme çalışmaları kısmen tamamlanmış durumda. Ancak ben piknik yerlerinde bu şekilde betonla kaplı yollar ve otoparklara karşıyım. Eskiden araçlardan giriş ücreti alınıyordu son düzenleme ile durum değişti. Eğer yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ve doğa ile iç içe olmak istiyorsanız tam size göre bir yer. İnsanların gürültüsünden, kalabalığından ve alışveriş merkezlerinde kendini kaybetmiş hafta sonu topluluğundan uzaklaşarak burada dinlenebilirsiniz.

Mangalla uğraşmak istemeyenler için önerim illa piknik yapmak için isle, dumanla ve ateşle uğraşmanıza gerek yok aslında evden bir şeyler hazırlayıp burada ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Kuşkusuz göl ve çevresine en çok ilgiyi fotoğrafçılar gösteriyor. Harika manzarayı fotoğraflamak büyük bir keyif olsa gerek. Güvelik konusunda sıkıntı olmadığı için, burası kamp yapılabilecek yerler arasındadır. Fakat kamp yapanların pek memnun kaldıklarını söyleyemiyoruz. 54-55 yıllık tarihi çeşmelerde bu bölgede piknikçilerin hizmetinde. Göl balık tutmak için uygun şartları sağlıyor.

Çubuk karagöl
Çubuk karagöl bölgesinden 2017 yılının mayıs ayında çekilmiş bir fotoğraf
Çubuk Karagöl tuvaletlerindeki sıkıntı ve tadilat sorunu

Geçtiğimiz günlerde piknik alanının tuvaletlerinden gelen pis su borularında sızıntının meydana gelmesi ve göle aktığı şikayetleri vardı. Hatta yakınlardaki köyler piknikçilerin göl suyunu kirlettiklerini belirtmesi üzerine Aski burada çalışma yapacağını açıklamıştı. Büyükşehir belediyesinin atık su için yaptığı depoda yetersiz kalmış. Hafta sonu yoğunluğunu kaldırmayan alt yapı göle akmaya devam ediyormuş. Gerçekten çok üzücü bir durum tarlalara gelen suyun kötü kokusu ve köylülerin evinden akan suyun renginin değişmesi. İnsanoğlu girdiği bir çok yeri kirlettiği gibi bu el değmemiş doğa harikasını da kirletmeyi başarmış gibi gözüküyor. Diğer piknik alanlarına göre bu yüzden burasının pek tercih sebebi olabileceğini düşünmüyoruz. Işıklandırmanın yetersiz olması ve güvenlik görevlilerinin davranışları konusunda da rahatsızlık durumları gündeme gelmiş.

Güzel yanı ise göl etrafında muazzam bir yeşillik olması doğal ortam insana huzur veriyor. Kısaca buraya doğal bir güzellik görmek için gidebilirsiniz. Fakat 89 km gibi mesafe gidilecekse burasımı yoksa başka bir alan mı diye insan düşünmeden edemiyor. Bu bölgede yaşayan halk tadilat yapıldıktan sonra Çubuk Karagöl doğal güzelliğini kaybetti diyor. Özellikle beton atılan yollar doğal yoları mahvetmiş. Burayı tanıtmak kadar bölgedeki sorunları da dile getirmek gerekiyor. Bir yere tadilat yapılacaksan bizce doğal güzelliği bozulmadan gerçekleşmelidir. Ayrıca piknik yaptığımız yerleri temiz tutmalıyız çünkü buraya tekrar geldiğimizde yine bu güzellikleri yaşamak istiyoruz. En basitinden etrafa çöp atmak yerine konteynerleri tercih etmek güzel bir davranış olacaktır.

Karagöl balık tutmak
Karagöl balık tutmak içinde güzel bir yer

Göl hakkında söylenenler

Çubuk karagöl Piknik yerinde çocuklar için oyun alanları ve parklar yer alıyor. Eskiden birde bağ evi vardı ve para ile bir aile kiralayıp burada konaklamak mümkündü. Şuan durumu nedir güncel olarak bilgi edinemedik. Alana gittiğinizde böyle bir niyetiniz olursa bu evi de araştırabilirsiniz. Çok çeşitli renklerde ağaçlar ve temiz bir havaya sahip özellikle kış aylarında gittiğinizde bu bölgede kar yağışı farklı doğal manzaralar ortaya çıkarmaya devam ediyor. Tadilattan sonra doğallığına bir nebze zarar verilmiş olsa da Ankara merkezdeki piknik alanlarına göre yine de iyi bir yer. Güzel yönünden bakmak gerekirse en azından göl yapay değil. Ayrıca derinliği bazı noktalarda 60-70 metreleri buluyor. Etrafındaki ortam ve ağaçlar çok çeşitli sakin bir ambiyans var. Ankara’nın herhangi bir yerinden Karagöl’e gitmek için Çubuk tabelalarını takip edebilirsiniz. Son olarak eğer aklınızda buraya gidelim mi gitmeyelim mi diye bir kararsızlıkta kaldıysanız. Bence gidin derim çünkü göl ve yeşil ortam size iyi gelecektir. Şu sıralar tadilat bitti araçla giriş ücretine çözüm bulundu ve mangal yakmak konusunda herhangi bir sıkıntı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir