Çubuk Barajı Piknik Alanı

Çubuk Barajı Ankara çevre yoluna yakın bir konumdadır ve Eryaman’dan ulaşım oldukça kolaydır. İki tane farklı baraj bu noktada yer alıyor, birinin ismi Çubuk 1 Barajı diğeri de bilinen ismiyle Çubuk 2 barajıdır. İlk yapılan baraj, ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alırken Cumhuriyet döneminin ilk barajıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliği ile yapımına başlanan baraj 82 yıl önce bitirilmiştir. Bu barajın açılışı Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılırken, 86 yıl önceden kalma anıtlara da ev sahipliği yapmaktadır. Çubuk 2 Barajı ise ilk Çubuk Barajının suyunun zamanla kirlenmesi nedeniyle yapılmıştır. Ankara’nın büyük orandaki su ihtiyacını Çubuk 2 Barajı sağlamaktadır. Burada geniş ormanlıklar ve mesire alanları vardır. Geçtiğimiz yıllarda restore edilerek ziyarete açılan Atatürk Köşkü yoğun bir ilgi görmektedir. Yenilenen yapı çevresinde restoranlar, kafeler ve büfeler yer almaktadır. Burada vakit geçirmek isteyenlere çeşitli alternatifler sunan tesis, mesire yerleri ile dikkat çekmektedir. Düzenlenen mesire yerlerinde piknik yapmak isteyenlerin yanı sıra bisiklete binmek ve yürüyüş yapmak isteyenler içinde imkanlar bulunmaktadır. Özel parkurlarda ve alanlarda koşu yapanlar ve dinlenenler dahil pek çok kişi burada vakit geçirebilmektedir. Balıkçılık yapmak isteyenler ve yapanlarda burada tekneler ile barajda balık avlayabilmektedir.

Çubuk Barajı Atatürk döneminden bir fotoğraf

Çubuk Barajı
Barajın eski görüntüsü tarihte oldukça popüler bir yerdi.

Çubuk Barajı popülasyonu ile sazan, alabalık ve kefal gibi balıklara ev sahipliği yapan verimli bir yerdir. Temizlenen ve arıtım sistemleri ile faaliyete geçirilen barajın tekrar halka kazandırılması için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Geçmişte çevreye yaydığı kötü kokular nedeniyle arıtım ve dip çamuru temizliğinin yapılması çok daha temiz bir alanı tekrar kazandırmıştır. Çubuk Barajı, bölge halkının çok fazla ilgi gösterdiği uğrak bir piknik alanıdır. Bu baraj ve piknik alanı bölgesi Ankara merkeze 50 km mesafededir. Çavundur Köyü yolunun üzerinde çok dar bir boğazda itina ile tasarlanarak yapılan baraja, Çubuk-Karagöl yolu üzerinden ayrılan bir yolla gitmek mümkündür. Çubuk ilçesinin Ankara Merkeze yakınlığı sayesinde özel araç ile Esenboğa Hava Limanı yolu üzerinden buraya varmam mümkün.

Ankara piknik alanları
Baraj Ankara piknik alanları arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Dışkapı SSK hastanesinin önündeki duraklardan 487 nolu otobüslere binmelidirler. Hem EGO hem de özel otobüsler buraya gelmektedir. Çevresindeki krater göller ve mesire alanları ile çok merkezi, keyifli ve eğlenceli bir rota üzerindedir. Bu nedenle buraya gelen veya çevreye gelen turist ve gezginlerin mutlaka uğradığı bir rotadır. Dağların arasında muhteşem bir lokasyonda olmasına rağmen Çubuk Barajı ulaşımı çok kolaydır. Dinlenmek, piknik yapmak, doğa fotoğrafçılığı yapmak, bisiklete binmek, trekking yapmak ve balık avlamak için buraya gelmek isteyenler özel düzenlenen turlar ile de gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir