CerModern Sanatlar Merkezi

CerModern 8 yıl önce açılan Ankara’da yer alan ve Türkiye’deki en büyük sergi salonu olarak bilinmektedir. Sergi galerisi, müze galerisi, konferans salonu, kafe, heykel alanı ve satış mağazaları burada yer almaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından eski vagon tamirhaneleri ve cer atölyelerinin restorasyonuyla açılmıştır. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) desteğiyle de hayata geçen sanat merkezi, Ankara’nın kültürel bir merkez olmasında aktif bir rol oynamaktadır. Ayrıca çok yönlü ve farklı sanat disiplinlerini bir arada sunarak kültürel ve sanatsal üretimin gelişmesine katkıda bulunmakta amaçlarından biridir. Ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinin ve sanat eserlerin sergilenmesine olanak sağlayan bir merkez olarak Pazartesi hariç her gün herkese açıktır. Cumhuriyetin ilk yıllarında demir yollarının millileştirilmesinden hemen sonra inşa edilen Cer Atölyeleri mimari anlamda oldukça önemlidir. CerModern ise dönemin mimari anlayışını göstermesi, Osmanlı mimarisinden çağdaş mimariye geçişi de yansıtması nedeniyle ilgi çekmektedir.

CerModern Su perisi heykeli ve Tren

CerModern
CerModern girişindeki su perisi heykeli oldukça dikkat çekmektedir.
Modern sanatlar
Modern sanatlar merkezinin içerisinden bir görüntü
tren
Restore edilmiş bir tren de bu merkezde yer almaktadır. 

Ankara arkeolojisinin sınırlı ögelerinden birisi olması, konumu ve işlevi nedeniyle de buraya önem kazandırmaktadır. Bazı bölümleri restore edilen ve bazı bölümleri de yeniden inşa edilen CerModern, modern sanatla buluşanların ilgi alanlarını belirlemektedir. Sunulan sergiler ve etkinliklerle sanat hayatının insanlar tarafından ilgi görmesi de amaçlanmaktadır. Ayrıca modern sanatlar merkezi, okullar ve üniversiteler gibi yerler için eğitim projesini sunan bir alandır. Hem entelektüel hem de estetik ve duygusal tarzda kalite ve anlayışın ortak uygulama sahası olarakta bilinmektedir. Her yaştan insanın ilgisini çeken bir yer olarak öne çıkan CerModern, çok büyük bir yerleşkeye sahiptir. Eski tren tamirhaneleri ve eski zamanki diğer atölyelerin restorasyonu ile hayata geçmiştir. Cer atölyeleri ile anılan yerleşkede eski vagonları ve lokomotifleri görme şansı da vardır. Ayrıca Su Perileri Heykeli de buraya ayrı bir önem kazandırmıştır.

açık hava sinema ankara
Merkez içerisinde açık hava sinema gösterimleri gerçekleşmektedir.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında İtalya’dan buraya getirilen heykele, uzun yıllar Ankara’nın çeşitli meydanları ev sahipliği yapmıştır. Ankara’da önce Hacettepe Parkı’na yerleştirilen bu bronz heykel, en son Tandoğan Meydanı’na getirilmiştir. Ankara’nın kültür merkezi haline gelen CerModern ile pek çok sanatçı ve sanat sever ülkemize gelmektedir. Kongre ve sergilere ev sahipliği yapması ile sanat severlerin dünyaca ünlü mimarlar ile de buluştuğu bir yerdir. Çeşitli eğitim atölyeleri ile de sanatçıların ve sanat severlerin ilgisini çekmektedir. CerModern ulaşımı ile merkezi bir yapıya sahiptir. Bu sanat merkezine yaya, otobüs veya metro ile özel aracınızla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sıhhiye metro durağı, Gençlik Parkı, Tunalı Hilmi Caddesi ve Adliye otobüs duraklarından 10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir