Cep terminali imar çalışmaları sürüyor

Cep terminali projesinin akıbeti merak konusu olmaya devam ediyor. En son 1 nisan tarihinde Sayın Mustafa Tuna tarafından yapılan açıklamada çalışmalar devam ediyor. Umarım bunu da başaracağız. Şeklinde bir ifade kullanılmıştı. Fakat o günden bu zamana 8 aylık bir süreç geçmesine rağmen henüz bir gelişme yaşanmadı. Bilindiği üzere Aşti’nin taşınması projesi iptal edilmişti. Eski dönemde otogarın Eryaman’a veya Mamak bölgesine taşınacağı konuşuluyordu. Daha sonra bu iki taşınma söylentisinin gerçeği yansıtmadığı açıklandı. Cep terminali ile sorunun çözüleceği halkın mağdur edilmeyeceği bilgisi verildi.

Cep terminali Eryaman
Cep terminali Eryaman Sayın Mustafa Tuna açıklaması

Süreç devam ediyor bir gazetenin 10 kasım tarihinde çıkan haberine göre Yaşamkent, Ortaköy, Eryaman ve Gölbaşı bölgelerine 4 adet cep terminali yapılacak. Yaşamkent bölgesine yapılacak cep terminalinde arazi tescili konusunda sorunlar yaşandığı bilgisi verildi. Eskişehir yolu üzerine yapılacak bu terminalin mülkiyet sorunu çözülmeye çalışılıyor. Mamak Ortaköy üzerine kurulacak terminal için ise parselasyon tamamlandı her şey hazır. Bu çalışma Samsun yolu üzerine yapılacak. Eryaman’a yani semtimize yapılacak terminal ise 2. Etap bölgesine düşünülüyor. Göksu parkı yakınlarında bulunan Malazgirt 1071. Cadde köşesindeki arsa tescillenmiş durumda. Gölbaşı terminali konusunda mezarlık yakınına yapılacak terminal resmi prosedüre takıldı. Yeşil alan olduğu için İl Orman müdürlüğü ile sorunların çözülmesi hususu görüşülüyor.

Gazetenin yaptığı habere göre Yaşamkent ve Gölbaşı bölgelerinde yapılacak terminallerde arsa konusunda sıkıntılar sürüyor. Fakat Eryaman ve Mamak için parselasyon işlemi tamamlamış durumda. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mavi Masaya yaptığımız başvuru neticesinde, yer belirleme çalışmalarının tamamlanmasından sonra cep terminallerinin yapımına başlanacağı bilgisi alındı.

Küçük bölge terminalleri toplu taşıma üzerindeki yükü küçük bir etkide olsa azaltabilir. Çünkü Ankara’ya gelen ya da buradan başka bir yere gidecek vatandaşlar önce Aşti’ye gidiyor. Oradan otobüslerle çevre illere yolculuklarına başlıyor. Durum böyle olunca yoğun zamanlarda bir çok vatandaşımız ilimizin çeşitli yerlerinden bu alana akın ediyor. Bayram arifesi, okul açılışı-kapanışı ve asker dağıtım dönemlerinde Aşti kapasitesinin 5-6 katına çıkıyor. Normal yoğunlukta 150 bin yolcu sayılarında seyir eden Aşti yoğun dönemlerde 300-350 bin seviyelerine ulaşabiliyor. Bu sayının yapılacak 4 cep terminaline bölünmesi yoğunluğu azalacaktır. Aşti her gün Polatlı toplam nüfusu kadar kişiyi misafir ediyor. Rakamlarla konuşmak gerekirse Polatlı ilçesi nüfusu 124 bin Aşti’nin de bazı dönemlerde yolcu seviyesi 150 bine ulaşıyor. Umarız ellerinde bavullarla Aşti’ye otobüse koşan vatandaşımızın çilesi cep terminallerinin yapılmasıyla son bulur. Çünkü özellikle semtimizin mevcut otogara uzaklığı 23 km ve toplu taşıma ile 40 dk ile 60 dk arası sürüyor.

Eryaman Aşti otobüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir