Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, Ankara’nın ilk ve tek sanayi müzesidir. Bundan tam 13 yıl önce ziyarete açılan Ankara Rahmi Koç Müzesi Ankara Kalesinin karşısında yer almaktadır. 7 bin metrekarelik alan üzerinde olan müze, iki ana bölüme ayrılmaktadır. Çengelhan ve Safranhan şeklinde ayrılırken Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1523 yıllarında inşa ettirilmiştir. Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa’nın vakfına bağlı olan Çengelhan, günümüze kadar ayakta kalabilen ender yapılardan. O dönemin en büyük dört hanından biri olan Çengelhan, çok sayıda odaya ev sahipliği yapmaktadır. 20. yüzyılın sonlarına tiftik, yün ve ham derilerin toptan satışlarının olduğu bir tabakhane ve yün deposu şeklinde kullanılmıştır. Özel mimari yapısıyla klasik Osmanlı hanlarının güzel bir örneği olan Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, ortasındaki üstü açık bir avlu ile dikkat çekmektedir. Çevresi revakla çevrili olan avlunun ortasındaki yapı ise zamanında Vehbi Koç’un işlettiği bir dükkandır. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanarak restore edilmiştir. Bir süre devam eden restorasyon çalışmalarında avlunun üzeri cam ile kapatılarak korumaya alınmıştır. Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na bağlı bir müze olarak ziyarete açılmış bir tarihe tanıklık eden bir merkezdir.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi Fotoğrafları

Rahmi Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi giriş kapısı
arabalar
Müze içerisindeki antika niteliğindeki tarihi arabalar
klasik araba
Özellikle klasik araba meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze
müze
Müze içerisinden diğer bir alana ait görsel
Eşsiz bir müze
Eşsiz bir müze diyebiliriz oldukça güzel tarih kokan bir yapısı var.
Çengelhan
Ortak alanda yenilip içilebiliyor organizasyon düzenlene biliyor. 

Pek çok değerli eşyayı sergileyen özel bir yerdir. 1850’li yıllardan itibaren sanayide kullanılan ilk araçlar, ilk daktilolar ve ilk televizyonlar gibi çeşitli elektronik araçlar sergilenmektedir. Denizcilik, havacılık ve karayolu taşımacılığı geçmişine ait objeler de bulunurken sergilenen eserlerin çoğu Rahmi Koç koleksiyonundan buraya bağışlanmıştır. Müze binası tüm cazibesi, tarihi ve keyifli atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Çengelhan Rahmi Koç Müzesi gezisinde Çengelhan Divan Brasserie ya da Cafe’de mola verebilmek mümkündür. Buradaki dükkanlardan pek çok hediyelik eşya alınabilmektedir. Maket arabalar, kartpostallar ve süs eşyaları, nazarlıklar gibi çeşitli ürünler müze mağazasından kolaylıkla alınabilmektedir. El yapımı çiniler, halılar ve kilimler de burada sergilenen ve satışta olan özel ürünler arasındadır.

klasik araba
Son olarak müzeden sevimli şirin bir klasik araba

Ulaşımı ile kolay bir yerdedir. Ankara merkezdeki Ankara Kalesinin tam karşısında ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin hemen yukarısındadır. Müze yakınlarında otopark alanları da olurken Ulus Hastaneler Bölgesi’ne gelen tüm toplu taşıma araçları ile  ulaşım mümkündür. Altındağ Belediyesi’nin önünden müze levhalarını takip ederek Koyunpazarı Yokuşu’ndan buraya gelmekte diğerleri bir alternatiftir. Ulus’a gelen tüm otobüslerle Ulus Meydanı’nda inerek Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi istikametinde yürüyerek buraya gelebilirsiniz. Ayrıca Ulus Metro istasyonunda inerek Hisar Caddesi’nden gelerek Çengelhan Rahmi Koç Müzesi civarına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir