Belediye otobüsü yanmaktan son anda kurtarıldı

Belediye otobüsü optimum alış veriş merkezinin ilerisindeki göbekte bir anda dumanlar çıkarmaya başladı. Çevredeki vatandaşlar olaya müdahale etmek istedi fakat dumanların yoğunluğundan başarılı olamadılar. Aracın stop ettirilemediği ve devamlı gaz verdiği görüldü. Bu konuda yetkin kişiler aracın turbosunun patlamış olabileceğini söylüyor. Hava girişinin kapatılıp yüksek viteste araç kaldırılmaya çalışarak durdurulabilir şeklinde açıklamalar mevcut. Optimum önünde egonun başına gelen Ambeleye Kalkması (Diesel Runaway) olarak tanımlanıyor. Aracın motora yakıt yerine yağ beslemesi sonucu meydana geliyor. Motorun yakıtını kesseniz dahi araç bu şekilde yağ buharı beslemesine devam edecektir. Bu durum tam bir motoru yok etmek mekanizması sürekli oluşan yağ buharı yanma mekanizması üzerine püskürtülecek ve araç hiç durmadan bu şekilde yağ dumanı atmaya devam edecek. Bir nevi kısır döngüde diyebiliriz. Dizel motorlarda sıkça görülen sorunlar arasında gelir. Müdahale edilmezse aracın motoru yanar ve çok büyük hasarlar meydana gelir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken emme mekanizmasını kesmektir. Kaput açılır ve hava girişi kapatılır.

Belediye otobüsü bu arızadan nasıl kurtarılır?

Sadece belediye otobüsü değil tüm dizel motorlar için bu arızadan kurtarmak için iki yöntem mevcut. Bu yöntemlerden en garanti olanı yukarıda da belirttiğimiz gibi motora giden havayı kesmektir. İkinci olasılık biraz riskli de olsa kısmen işe yarayan yüksek vites yöntemidir. Bizim aracı burada stop ettirmemiz gerekir. Stop ettirmek içinde en az zarar ve en hızlı çözümü denemeliyiz. Eğer aracınızın debriyajına güveniyorsanız. Aracı en yüksek vitesine alın tebriyajdan ayağınızı çekin motor o kadar güç üretemeyip stop eder. Fakat bu biraz risklidir baskı balatanız sorunlu ise debriyajı yakarsınız. Motorun yanmasından tabi ki iyidir. Eğer çok acil bir durum mevcutsa aracınız da karbondioksit yangın söndürücü var ise motora sıkarsınız. Fakat yangın söndürücünün toz esaslı olmamasına dikkat edin. Sadece karbondioksit söndürücüler bu aşamada işinizi görecektir. Sizde dizel motor durmuyor sürekli çalışıyor ve beyaz duman atıyor diyorsanız aracınız ambeleye kalkmış demektir. Ayrıca bu gibi durumlarda kontak kapatmak işe yaramaz.

Belediye otobüsü
Belediye otobüsü duman atma anı büyük bir hasar oluşabilirdi.

Aracınız dumanlar içinde bağırıyorken ve motor son devirde iken bu kadar panik üzerine hava girişini bulmak gerçekten çok zor. Allah kimsenin başına vermesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir