Batıkent metro aktarması kaldırılsın

Batıkent metro istasyonundan aktarma ile Kızılay’a giden vatandaşlar direk hat istiyor. 2014 yılında açılan Sincan ve Eryaman ulaşımını diğer bölgelere sağlayan metroda sıkıntılar var. Oluşan sorunların en başında İstanbul Yolu durağına yaklaşma bölgelerinde metronun hızının aşırı düşürülmesi. Bunun sebebi hakkında bir çok söylenti var. Fakat biz de gerçek nedenini bulamadık. Söylentilerden biri o bölgedeki ray virajının çok fazla olduğu konusunda. Bir diğer tahmin ise rayların o alanda arazi koşulları gereği bozuk olması.Tam olarak sebebini bilmesek de halkımız bu bölgede metronun yavaşlamasından oldukça şikayetçiler. Zaman kaybı meydana getirdiğini belirtiyorlar. Teknik açıdan çözüm bulmak mümkünse yetkili kişilerin mutlaka bu noktaya yoğunlaşması gerekiyor. Çünkü gerçekten inanılmaz derecede yavaşlıyor. 2 dakikada geçilecek durak 5 dk üzerine çıkıyor.

Batıkent Metro
Batıkent Metro istasyonuna doğru yola çıkan bir metromuz Eryaman 5 durağında.

Batıkent Metro Aktarması Kaldırılacak Mı?

İkinci büyük şikayet vagon uzunluklarının diğer hatlara göre kısa olmasıdır. Özellikle mesai saatlerinde Batıkent istasyonuna Kızılaydan dolu gelen diğer metrodan aktarma yaparken iki metro arasındaki kapasite farkı sorun oluşturuyor. Batıkent-Kızılay metrosu Batıkent-Törekent metrosunun iki katı uzunlukta gelip aktarma yapınca büyük bir yoğunluk ortaya çıkıyor. Törekent metrosu diğer metrodan gelen yükü karşılayamıyor. Yolcular deyim yerindeyse balık istifi yolculuk yapıyorlar. Mesai ve okul saatlerinde bu yükün karşılanması için uzun metro düzeninin gelmesi gerekebilir. Hat üzerinde düzenleme ve planlama yapılması gerekiyor. Metronun uzun olması durumunda yükü kaldıracak gücün yetmeyeceği konusunda söylentiler var. Hayırlısı diyelim yetkililer bu konuya mutlaka bir çözüm düşüneceklerdir. Üçüncü ve en önemli problem ise Törekent (Eryaman) metrosunun Batıkent üzerinden aktarma yaparak Kızılay’a gitmesidir. Bu duruma 2014 yılından beri yoğun bir eleştiri mevcut. Halk aktarmanın büyük bir zaman kaybı ve zahmetli bir iş olduğunun altını çiziyor. Sincan ve Eryaman’dan metroya yoğun talep olduğu görülüyor.

Aktarma hakkında yorumlar ise Eryaman metrosunun hatta girmesi durumunda mevcut Batıkent Kızılay hattının bu sayıdaki metro yoğunluğunu kaldıramayacağı yönünde. Çünkü Batıkent metrosu günümüz şartlarına göre biraz eski bir metrodur. 1993 yılında yapımına başlanmıştır. Tabi ki o yıllarda bu kadar yoğun talep yoktu. Ve şuan ki taleplere karşılık vermesi zor olabilir. Diğer hattaki metroların bu hatta girmesi büyük bir karışıklığa ve güvenlik sorununa neden olabilir. Ayrıca Kızılay istasyonuna girişte metro durak girişleri yetmeyebilir. Yani metro geldiğinde yanaşacak peron bulamayabilir. Teknik olarak nedir bilmiyoruz. Fakat yakın zamanda egodan bilgi almamız durumunda sizlerle paylaşacağız.

Batıkent Metro
Batıkent Metro aktarma yoğunluğu

Eryaman metrosundaki sıkıntılar şu şekilde;

1- Batıkent aktarması zaman kaybı, yoğunluk ve zahmet oluşturuyor.

2- İstanbul yolu durağında metro aşırı derece yavaşlıyor.

3- Metro vagon sayısı mesai ve okul saatlerinde yetersiz kalıyor. Balık istifi gidenler ve metroya binemeyenler oluyor.

4- Törekent metrosu genel itibariyle diğer metrolardan daha yavaş hızlarda seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir