Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkent Ankara’da 93 yıl önce kurulmuştur. Farklı bireylerden satın alınan araziler ile kurulan ve tarıma öncülük eden ulusal bir çiftlik olarak planlanmıştır. Atatürk tarafından hazineye bağışlanan çiftlik artık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı şekildedir. Ankara’nın en büyük çaptaki yeşil alanı olan çiftlik ülkenin en büyük hayvanat bahçesi olma ünvanını taşımaktadır. Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki eve benzer yapılar, Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi özel alanlar mevcuttur. Atatürk’ün talimatı ile ilk yıllarından itibaren çok başarılı çalışmalar için kullanılmıştır. Öncelikle fidan yetiştirme, bağcılık ve hayvancılık alanlarında çiftçilere eğitici bir alan olmuştur. Çiftlikteki tarım ve hayvancılık çalışmaları ile bağlantılı endüstriyel tesisler de kurulmuştur. Ankara’nın ve Türk halkına özel bir sosyal yaşam alanı yaratma isteği de açısından değeri farklıdır. Atatürk Orman Çiftliği içindeki Atatürk Evi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başındadır.

Atatürk Orman Çiftliği Fotoğrafları

Atatürk Orman Çiftliği
Atatürk Orman Çiftliği arazisi Atatürk tarafından denetleniyor.
Ankara çiftlik kokoreç
Ankara çiftlik kokoreç konusunda ve manzara konusunda eşsiz.
yeşil alanlar
Oturup kafa dinlemelik çok güzel yeşil alanlar mevcut.
hayvanat bahçesi
Çiftlik içerisinde yer alan hayvanat bahçesi

Atatürk Evi’nin mimarisi Atatürk’ün doğduğu evin bir benzeri olması sebebiyle farklıdır ve girişler ücretsizdir. Müze ve Sergi Salonu ise ilk zamanlarda şarap fabrikası olarak kulanılmış bir binadır. Restorasyon çalışmaları ile müze ve sergi salonu olarak düzenlenen bu binada çiftlikte kullanılmış olan aletler, makineler ve ekipmanlar sergilenmektedir. Müzeye girişler ise tamamen ücretsizdir. Gazi Orman Çiftliği Parkı ise bu alanın en güzel yeridir. Çok büyük bir alan üzerine kurulan parkta, oyun alanları, oturma yerleri, yüzlerce ağaç türü, gül bahçesi ve özel çiçekler bulunmaktadır. Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk tarafından bizlere kazandırılmış olan mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Hafta sonu ve hafta içi pek çok kişi tarafından ziyaretçi akınına uğrayan dünyada eşi olmayan bir özelliktedir. Atatürk orman çiftliği kokoreç sevenlerinde akınına uğruyor. Bu bölgenin kokoreç konusunda ünlü olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Eğer yolunuz düşerse mutlaka denemelisiniz.

Buraya özel aracıyla gitmek isteyenler için öncelikle Ankara Yenimahalle ilçesinde Emniyet Mahallesi lokasyonuna gelmek yeterlidir. Atatürk Orman Çiftliği için belediye otobüslerini kullanarak gitmekte mümkündür. EGO B1, EGO B2, EGO 519, 221 numaralı belediye ve halk otobüsleri çiftliğe ulaşım sağlamaktadır. Atatürk Orman Çiftliği’ne banliyö treni ile gitmek isterseniz de Kayaş ve Sincan Banliyö Treni’ne binerek Gazi İstasyonu’nda indikten sonra 10 dakikalık yürümek yeterlidir. Çiftliğe dolmuş ile gitmek için ise İstanbul Yolu – Çiftlik Kavşağı yolundan gelen dolmuşlara binebilirsiniz. Çiftliğe kış aylarında 08.30 – 17.00 saatleri arasında, yazın ise hafta içi 08.30 – 18.00 saatlerinde ulaşabilirsiniz. Hafta sonu ise 08.30 – 19.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir