Atakule ne zaman açılıyor?

Atakule, Ankara ilimizin sembol yapıları arasında yer alan çok bilinen bir kuledir. Bir çok kartpostala konu olmuştur. Cinnah Caddesi ile Çankaya Caddesi’nin buluştuğu bir konumda yer alırken Zübeyde Hanım Meydanı’na da cepheli bir mimaridedir. Şu sıralar bu yapının otel olarak tekrardan tadilata alındığı ve bundan sonraki dönemde misafirlerini otel konsept ile ağırlayacağı söyleniyor. Gelen söylentiler arasında 30 Ağustos Zafer bayramında Alış veriş merkezi olarak tekrar hizmete açılacağı yönünde. Fakat şuan itibariyle kuleye çıkmak mümkün değil. Atakule Alışveriş Merkezi’ne artı bir özellik katan ve şehrin her yerinden gözüken devasa uzunluktaki kule olmasıdır. Kule, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Konutlarının hemen yakınında ve Ankara Botanik Parkı üzerinde kent manzarasına hakim bir yerdedir. Alışveriş merkezinin etrafında büyük elçilik binaları ile az katlı küçük yapılar da mevcuttur. 29 sene önce Ankara’nın başkent ilanının da yıl dönümü olan bir zamanda 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılışı yapılmıştır.

botanik park
Ankaralıların çocukluk anılarının olduğu sembol yapı Atakule’nin botanik parktan görünüşü

Türkiye’nin ikinci ve Ankara’nın ilk büyük Alışveriş Merkezi olarak hizmete başlayan Bu yapı bir yarışma sonucunda adını almıştır. Bu alışveriş merkezinin genel plan ve projesi Mimar Ragıp Buluç tarafından hazırlanmıştır. Atakule, mimari tasarımı ve konumu itibarıyla de önemli bir turizm ve cazibe merkezidir. 6 yıl kadar önce ise tüm kiracılar tahliye edilmiş ve alışveriş merkezi kapatılarak sadece seyir terası ile faaliyette kalmıştır. Sonraki zaman sürecinde ise alışveriş merkezi bölümünde yıkım çalışmaları başlanmıştır. Ancak binanın temelinde çıkan bir sorun nedeniyle kulenin sallandığı fark edilerek yıkma çalışmaları durdurulmuştur. Artık binanın alt kısımlarının çıkmalarındaki bölümlerin yıkım işlemi tamamlansa da kule yerinde durmaktadır ama seyir terası kapalıdır. Atakule, Atrium bölümüyle inşa edilen ve tamamı alışveriş merkezi olarak faaliyet planlanan bir yapıdır.

Atakule kartpostal gibi bir fotoğraf

Atakule
Atakule zaman içerisinde otel ve alış veriş merkezi olarak tekrar hizmette olacak. Ayrıca seyir bölümü de açılacak.

Sosyal merkez olarak nikah ve kokteyl salonu olan Atrium bölümü, yoğun bir ilgi görmektedir. Şu sıralar kule sadece bir görüntüden ibarettir. Betonarme özellikli yapıda çıkış ve inişte panoramik şehir manzarasına hakim olan iki asansör ile seyir terasına çıkılmaktadır. Bu terasın altında cafe ve bar katı, daha üzerinde de döner platformlu lokanta ve restoran yeri vardır. En üstte de kubbe altında kokteyl salonu olan alışveriş merkezi Türkiye’nin ilk döner platformlu lokantalarına ev sahipliği yapmaktadır. Konya’da ve Kütahya’da benzer döner lokantalar bulunmaktadır. Seyir teraslı kulesi ile Atakule, teknolojik özelliği ile buraya anıtsal ve simgesel bir değer kazandırmaktadır. Burada düzenlenen etkinlikler ve sanatsal faaliyetler ile yurt dışından da ziyaretçilerin gelmesini sağlayan  bir değerdir. Ayrıca ismindeki Ata kelimesinin Atatürk’ü simgelediği söylenmektedir. Kulenin Atamızın anılarını yaşattığı düşünülmektedir. Gastronomi ve diğer pek çok alanda düzenlenen ve gerçekleştirilen sunumların merkezi olan Atakule, pek çok markayı da barındırmıştır. Alışveriş merkezi olarak dünyaca ünlü markaların ülkemizdeki ilk durağı olarak öne çıkan bu sembolik yapı, pek çok merkeze de yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Atakuleye Eryamandan nasıl gidilir sorusuna ise Kızılay’a gidip oradan otobüs aktarması yapmanız gerekiyor diyebiliriz. Açılış tarihi ile ilgili bilgi almak için Atakule telefon numarası bilgilerini sitemizden edinip arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir