Ankaragücü seyirci ortalaması 8 maçta 12 bin kişiye ulaştı

Eryaman stadında Ankaragücü taraftarı takımını yalnız bırakmadı. Takımımız ortalama 12 bin seyirciyle maçlarını oynadı. Stad kapasitesinin 22 bin olduğu ve bir kısmının güvenlik bir kısmının ise deplasman takımına ayrıldığı düşünülürse bu rakam oldukça iyi. Stad yeni açılmasına rağmen yarısından fazlasının her maç dolu olduğu dikkatlerden kaçmadı. Ankaragücü bu ortalama ile süper lig takımları arasında 7. sırada yer aldı. Galatasaray 36 bin, Fenerbahçe 35 bin, Beşiktaş 28 bin, Trabzonspor 24 bin, Bursaspor 20 bin, Konyaspor 16 bin, Ankaragücü 12 bin iç saha seyirci ortalaması ile maçlarını oynayan takımlar oldular.

Seyirci ortalamasıyla Ankaragücü Süper Lig’de 7. sırada

Ankaragücü bu ortalama ile stadın %56 sını doldurmuş oldu. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi takımların %70’lerde kaldığı düşünülürse %56 Ankaragücü ve yeni yapılan bir stad için tatmin edici fakat yetersiz bir rakam olarak yorumlanabilir. Büyük Ankaragücü taraftarının mutlaka tüm sezonda %80 ortalamalara ulaşması bekleniyor. Ayrıca en fazla seyirci çeken maçlar olan 3 büyüklerle oynanan maçların sadece 1 tanesi bu ortalamaya dahil edilebildi. Çünkü stad yapıldıktan sonra sadece iç saha maçı olarak 3 büyüklerden Fenerbahçe konuk edildi. Birde Bursaspor maçında üst düzey katılım sağlandı. Onun dışında kalan 6 maç ortalamanın altında oynandı.

Ankaragücü 2018-2019 sezonu iç saha seyirci ortalaması
Ankaragücü 2018-2019 sezonu iç saha seyirci ortalaması

Önümüzdeki sezon 3 büyük takımın konuk edileceği 2 maç daha eklenirse ortalamanın %60 üzerine çıkması bekleniyor. Ankaragücü’ne oranla daha az seyirciye oynayan takımlar ise şu şekilde sıralanıyor: Erzurumspor 11 bin, Antalyaspor 10 bin, Kayserispor 8 bin, Sivasspor 8 bin, Rizespor 8 bin, Göztepe 8 bin, Yeni Malatyaspor 7 bin, Akhisarspor 5 bin, Alanyaspor 4 bin, Başakşehir 3 bin, Kasımpaşa 2 bin olarak yer aldı. Başakşehir ve Kasımpaşa yaptıkları tüm iç saha maçlarında az seyirci karşısında dezavantajlı bir şekilde mücadele etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Ankaragücü taraftarını bu konuda tebrik etmek gerekir. 12 bin kişilik bir ortalama iç saha rakamı oldukça güzel bir katılım. Tabiki gönül istiyor ki 22 binlik stad komple dolsun ancak önümüzdeki yıllarda takımımız başarıya koştukça sayı artacak ve stada gelmeyen taraftarda gelecektir. Ankaragücü ligde bu sene kötü günler geçirmesine rağmen sonlara doğru durumu düzelterek ligde kalmayı başardı. Son sıralarda olmasına rağmen takımımızı yalnız bırakmayan taraftarımıza sonsuz teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir