Ankara Üniversitesi Gözlemevi

Ankara Üniversitesi Gözlemevi ilimizde gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle halk günlerinde güzel etkinlikler yapılıyor. Gökyüzündeki cisimleri keşfetmeyi seviyorsanız ve ilgiliyseniz bu tür bir etkinliğe katılmanızı tavsiye ediyoruz. Son yapılan etkinlik 13 Ekim 2018’de gerçekleşti. Ay, Satürn ve Mars incelendi. Saat akşam 6 gibi başlayan etkinlik gece 12 ye kadar sürdü. Katılanlar keyifli dakikalar geçirdi. Katılım ücreti 5 TL olarak belirlenmişti ve Öğrencilere indirimli olarak 3 TL den katılma imkanı sağlandı. Astronomi ile ilgili merak edilen konulara uzman kişiler cevap verdiler. Ayrıca etkinlikler sırasında kek ve bisküvi gibi atıştırmalıklar çok uygun fiyatlardan verilmekte. Katılım için randevu almak gerekmiyor. Belirtilen saat kapsamında orada olmak ve ücreti ödemek yeterli oluyor. Eğer hava kapalı olursa ve teleskop gözlemleri mümkün olmazsa başka programlar uygulanıyor.

Özel günlerde örneğin Ay tutulması gibi dönemlerde program dışı etkinlerde mümkün olmaktadır. Ortalama 100-150 kişinin katıldığı bu çalışmalarda teleskop sırasını yoğun dönemlerde 30 dk bekleyebiliyorsunuz. Kurucusundan dolayı buranın adı Kreiken Rasathanesi olarak da anılmaktadır.

Ankara Üniversitesi Gözlemevi
Ankara Üniversitesi Gözlemevi içinden bir fotoğraf

1963 yılında açılan gözlemevinde, o yıllarda kullanılan Zeiss Coude teleskop, Hilger Watt mikrofotometre ve İris fotometresi bulunuyor. Bu tesis tarihinde önemli çalışmalara imza atmıştır. Şuan bünyesinde T35 Teleskopu, T30 Maksutov Teleskobu, Coude Teleskobu, Meade LX200 8″, Meade ETX1255″, TAD Bresser RB60, Bresser Mars Explorer ST70 ve Radyo Teleskop bulunmaktadır. Hava sıcaklığı ve nem oranı ölçen bir meteoroloji istasyonu da vardır. Mutlaka gezilip görülmesi ve halk günlerine katılmanız gereken bir gözlemevi diyebiliriz.

Ankara Üniversitesi Gözlemevi
Ankara Üniversitesi Gözlemevi Kreiken Rasathanesi Tabelası

Ankara Üniversitesi Gözlemevi Ulaşım

Gözlemevi konumu itibariyle Ahlatlıbel Mahallesi olarak bilinen adreste yer almaktadır. Ulaşım için otobüs tercih edecekler şu hatları kullanabilir: 102-1, 103-1, 191, 191-2, 192, 193, 194, 197 numaralı ego otobüsleri tam önünden geçmektedir. Eryaman’dan buraya otobüsle gidebilmek için önce Kızılay’a gitmeniz gerekiyor, sonra da yukarıda belirttiğimiz otobüs hatlarını kullanmalısınız. Eğer özel aracınızla ulaşımı tercih ederseniz Acity Outlet olarak bilinen alış veriş merkezini geçtikten sonra Anadolu Bulvarını takip etmeniz gerekiyor. Ahlatlıbel kavşağına ulaşınca İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarına saparak bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla Eryaman’dan buraya ulaşım 30-35 dakika sürmektedir. Otobüsle ulaşım ise 1 saati geçebiliyor. Toplu taşıma kullanacak kişilerin 1 buçuk saat önce yola çıkmasını öneriyoruz. Ankara Üniversitesi Gözlemevi telefon numarası (0312) 489 80 06. Ahlatlıbel bölgesi yüksekte yer alması ve soğuk olması sebebiyle buraya giderken mutlaka yanınızda kalın giysiler bulundurun. Daha sonra temiz havanın ilginç gök cisimlerinin ve eşsiz sunumların keyfini çıkarın.

Ankara üniversitesi İbni Sina Hastanesi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir