Ankara Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı, Ankara Altındağ ilçesindedir. 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla’nın Sağlık Tanrısı Asklepios adına yaptırdığı ve tarihe de tanıklık eden bir yapı özelliğindedir. Roma Çağı ve Frig Devrine ait kalıntılar tespit edilen bu yapıda, Höyük altında kalan taş kalıntılar hala sağlamlığını korumaktadır. Bu tarihi hamam köy hamamından daha çok İmparatorluk standartlarına göre yapılmıştır. Hamamın 80 x 130 metre boyutunda tasarlanarak taş ve tuğla ile yapılması sağlamlığını da desteklemektedir. Roma Hamamı, Çankırı Caddesindeki girişinde bir revak kalıntısının çevrelediği geniş bir alana yayılmaktadır. Palaestra denilen spor ve güreş yapılan yere giriş yapılırken burada pek çok yazılı sütun da vardır. Spor alanının yanında phirigidarium (soğuklama yeri), solunda da kenarlarında oturma yerleri bulunan piscina (havuz) ile apoditarium (giyinme bölümü) yer almaktadır. Ayrıca tepidarium (ılıklık) bölümünde de pek çok sütun parçaları dikkat çekerken Caldarium (sıcaklık) kısmında 12 adet külhanı bulunmaktadır.

Ankara Roma Hamamı
Ankara Roma Hamamı açık hava müzesi niteliğindedir.

Ankara Roma Hamamı, çağın çok ilerisindeki mimarisi ile dikkat çekmektedir. Ilıklık ve sıcaklık bölümlerinin diğer bölümlerden daha geniş olması ile farklıdır. Çünkü Ankara’nın çok soğuk kış şartları söz konusu olduğu için bu bölümler daha geniş yapılmıştır. Ocaktan gelen sıcak havanın rahatça dolaştığı tuğla sütunlar ile yer altı ısıtma tesisatı döşenirken yukarıdaki odalar dahi bu şekilde ısıtılmıştır. Ankara Roma Hamamı, içerisindeki kanallar ve tüneller ile de çok dikkat çeken tarihi bir yerdir. VII. Yüzyıldaki bir yangın sonucu tahrip olan yapının, beş yüz yıllık bir süre ile kullanıldığı, arada da restore edildiği tespit edilmiştir.

tarihi yapı
Tarihi yapı özenle korunuyor diyebiliriz. Çevresindeki yapılaşmadan etkilenmemiş.
turistler
Bir çok yerden turistler bu noktaya geliyorlar.
eşsiz görüntü
Eşsiz bir görüntü sergiliyor. Uzun yıllar korunması gerekiyor.
hava müzesi
Tarihi açık hava müzesinin yukarıdan kuş bakışı görünüşü.

Ankara Roma Hamamı Gezilecek Yerler

Ankara Roma Hamamı bir açık hava müzesi olarak turistlerin ilgisini çekmektedir. 1937-1943 yıllarındaki Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan arkeolojik kazılarda hamamın kalıntıları çıkartılmıştır. 65 bin kilometrekarelik alandaki hamam ve hamamın çevresindeki yapıların ortaya çıkarılması da buranın bir açık hava müzesine dönüştürülmesini sağlamıştır. Ankara Roma Hamamı Müze olarak görülmesi nedeniyle bir sit alanı içerisindedir. Ankara ve çevre illerden toplanan ve genelde Roma dönemine ait mezar taşları, sikkeler, yazıtlar ve mimari parçalar da burada sergilenmektedir. Burada yer alan ve Ankara ile Anadolu tarihine ışık tutan eserler, yerli ve yabancı ziyaretçilere sunulmaktadır. Açık hava müzesinin en ilgi çeken eserlerinden birisi de burada sergilenmekte olan çok özel Nike Zafer Anıtı’dır. Müzenin etrafında müzeyi çevreleyen ve müzeyi dolaşmak isteyen insanların sınırsızca gezebildiği pek çok yürüyüş ve gezi parkuru vardır. Özel gezi turlarının dahi yapıldığı yerdir ve çok kolay bir ulaşıma sahiptir. Ankara merkezinden kalkan ve buradan geçen her otobüs ile müzeye ulaşım çok kolaydır. Ankara Roma Hamamı karşısında otobüs durağı ile de merkezi bir lokasyona sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir