Ankara Oyuncak Müzesi

Ankara Oyuncak Müzesi, Ankara Üniversitesi’de Kültür Bakanlığı tarafından denetlenen müze Eğitim Bilimleri Fakültesine bağlıdır. 98 yıl önce açılan Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olma unvanı ile anılmaktadır. Müzenin asıl amacı ise toplumsal şekilde değişen süreç içinde kaybolan oyuncakları muhafaza etmek ve sergilemektir. İçinde yerli ve yabancı pek çok oyuncak bulunmaktadır. Bu oyuncakların bazıları özel el yapımı bazıları da sanayi ürünleridir. Ayrıca Türkiye’deki arkeoloji müzelerinde sunulmuş olan antik oyuncakların birer kopyaları da bu oyuncak müzesindedir sunulmaktadır. Müzede 2000 e yakın oyuncak çeşidi dört ana grupta özenle yıllardan bu yana sergilenmektedir.

Geleneksel Oyuncaklar: Yöresel ve yerel el yapımı oyuncaklardan oluşan grupta uçurtma, sapan, topaç, bez bebek gibi oyuncaklar vardır.

Fabrikasyon Oyuncaklar: Makine imalatı ürünü olan bu oyuncaklar malzemelerine göre kategorize edilmiştir: Tahta Oyuncak: Tahta arabalar, hayvanlar evler yer almaktadır. İlk fabrikasyon tahta Türk oyuncağının 80 yıl önceki örnekleri Ankara Oyuncak Müzesi bünyesinde sergilenmektedir. Teneke Oyuncak: Araba, metal hayvanlar, tren, mutfak gereçleri, kurşun askerler dahi bu gruptadır. 85 yıl öncesine kadar teneke oyuncaklarından ilk örnekler de bulunmaktadır. Kağıt ve Plastik Oyuncaklar: Kartondan ve plastikten yapılmış olan çeşitli oyuncaklar bu kategoridedir. Bebek ve Yumuşak Oyuncak: Ankara Oyuncak Müzesi ile anılan pek çok oyuncak türü bu gruptadır. Kağıt hamuru ve porselen tarzı çeşitli malzemelerden yapılan bebekler ve peluş hayvanlar bu sınıflandırmaya alınmıştır. Türk oyuncak ve bebek sanayinin en eski ilk örnekleri de burada sergilenmektedir.

Ankara Oyuncak Müzesi Fotoğrafları

Oyuncak müzesi
Oyuncak müzesi çocukların ilgisini çektiği kadar büyüklerinde ilgisini çekiyor.
Ankara Oyuncak
Ankara Oyuncak müzesi okul gezisi için oldukça önemli bir ziyaret kitlesine sahip.
gezilerde
Eryaman bu müzeye gitmek için biraz ters bir konumda olsa da gezilerde genellikle okullar servis kiralıyor.

Sergilediği oyuncak ve türlü parçalar ile dikkat çeken geniş bir arşive sahiptir. Antika oyuncaklar ve yabancı oyuncaklar dahi burada onlarca çeşitte sergilenmektedir. Ayrıca Ankara Oyuncak Müzesi kapsamında çeşitli oyun ve oyuncak etkinlikleri düzenlenirken eğitim kampları da sürdürülmektedir. Çocukların teknolojiye rağmen eski oyuncakları sevebilmesi ve görebilmesi için kültür müzesi niteliğindedir. En eski oyuncakların ve hiç bir yerde bulunamayacak olan antika oyuncakların da sergilendiği bu müzede tarihsel bir arşiv bulunmaktadır. Özellikle okul gezilerinde tercih edilen bu müze Ankara’ya gelen öğrenci gruplarının mutlaka uğradığı bir müzedir. Özellikle çocuklar ve gençler tarafından eğitim gezilerine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak ziyaret günleri oldukça kısıtlıdır. Müze, Çarşamba ve Cuma günleri ziyarete açıktır. Ankara Oyuncak Müzesi ziyaret saatleri ise sabah 10 ve akşam 5 arasındadır. Bu değerli müze, Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Kampüsü’ndeki Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde yer almaktadır. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ne giderek müzeyi ziyaret etmek mümkündür. Ankaray ulaşım hattına binerek Kurtuluş durağında inmeniz gereklidir. Cemal Gürsel Caddesinde bulunan kampüse oradan da Eğitim Bilimleri Fakültesi’ne giriş yaparak müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir