Ankara otobüsleri cep terminalleri ile yolcu alacak

Ankara otobüsleri için cep terminali projesi çalışmaları sürüyor. Aşti dışında otobüslerin güvenli bir şekilde yolcu indirip bindirmeleri için planlanacak projede Eskişehir, Afyon ve İzmir otobüsleri için Çayyolu bölgesine; Konya ve Adana otobüsleri için Dikmen tarafına; Samsun, Kayseri ve Sivas güzergahı için Mamak lokasyonuna ve son olarak İstanbul otobüsleri yolcuları için Eryaman yakınlarına cep terminali ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendiriliyor. Yakın zamanda Aşti’nin taşınması iptal edildiği için çözüm olarak cep terminalleri planı devreye sokulacak. Halkın faydasına olacak bu karar ile Eryaman yakınından geçen otobüsler için Aşti’ye gitmek yerine yol üstünden indi bindi yapılabilecek. Eskişehir yolu şehirler arası otobüs yolcuları için Eryaman’dan Çayyolu tarafına gitmek, İstanbul yönü için çevre yolu yakınlarına ulaşmak, Aşti gibi uzak bir bölgeye gitmekten daha kolay bir çözüm olacaktır. Yapılan hesaplamalar sonucunda Ankara’ya 4 adet küçük terminal Aşti sorununu çözebilir.

Ankara otobüsleri hakkında Mustafa Tuna’nın açıklaması

Ankara otobüsleri

Halkın Ankara otobüsleri cep terminali konusundaki talebine Sayın Tuna aklın yolu bir şekilde cevap verdi. Yakın zamanda bununla ilgili bir başarı elde edeceklerini belirtti.

Cep terminalleri büyük şehirlerde son yıllarda sıklıkla uygulanan bir çözüm olarak görülüyor. Özellikle İstanbul’da benzer çalışmalar mevcut. Aşti’nin taşınması durumunda yine başka ilçeler ulaşım problemi çekeceklerdi. Özellikle başka bir bölgeye taşındığında araya tekrar bir şehir içi ulaşım hattı organize edilmek durumunda kalınacaktı. Böyle büyük bir potansiyelin taşınması ve oraya ulaşımın tekrar planlanması hem çok maliyetli hemde sıkıntılı bir süreçti. Doğru bir kararla Aşti’nin taşınması projesi iptal edildi. Bunun yerine daha makul bir çözüm olan otobüslerin şehir giriş ve çıkışlarında durması fikri ortaya atıldı. Bunun güvenli bir şekilde yapılabilmesi için ise küçük terminaller inşa edilmesi gerekiyor. Cep şeklinde ihtiyaca göre 10-15 perona sahip yerler. Böylece her semtin ulaşımı otobüslere kolaylıkla sağlanabilecek. Ancak bu durum otobüslere Aşti’den binen yolcular için hareketten 15-20 dakika sonra tekrar durmak anlamına gelecek. Otobüslerinde menzile 15 dk geç gitmesi demek oluyor. Malesef bunun için herhangi bir alternatif çözüm bulunmuyor. Aşti cep terminali projesinin yakın zamanda uygulanacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir