Ankara Kalesi Altındağ nerededir?

Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte en az 2000 yıllık olduğu düşünülen bir yapıdır. Burada askeri garnizonu olan Hititler tarafından yapıldığı belirlenen Ankara Kalesi, tarihe tanıklık eden özel bir yapıdır. Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular tarafından pek çok kez yeniden restore edilen Ankara kalesi, iç kale ve çevresini kuşatan dış kaleden oluşmaktadır. Dış kale eski Ankara şehrini 20 kule ile çevirirken 43.000 km2’lik bir yer kaplamaktadır. 14-16 m yüksekliğindeki duvarlarda çoğu 5 köşeli 42 kule yer alır. İç kalenin güneyinde kalenin en yüksek yeri olan Akkale vardır. Dört katlı olan iç kale ise Ankara taşından özenle yapılmıştır. İç kalenin kapısında İlhanlılar’a ait kitabe bulunmakla birlikte Selçukluların yaptırdığını kanıtlayan bir yazı daha bulunmaktadır. Duvarları mermer ve bazalttan yapılan Ankara Kalesi, çok fazla bozulmadan bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

Ankara Kalesi Tarihi

Ankara Kalesi pek çok döneme şahitlik yapmayı başarmıştır. M.Ö. 2. Yy’da Romalıların Ankara’yı işgalinden sonra Roma İmparatoru Caracaila kalenin surlarını onarım yaptırmıştır. İmparator Konstantinos ise M.Ö 688’de dış kaleyi yaparken pek çok İmparator ve Kral daha sonra tekrar kaleyi restore ettirmiştir. Ankara’ya tepeden bakan ve şehre hakim bir konumda olan Ankara Kalesi, her yıl ziyaretçi akınına uğrayan tarihi bir yerdir.

Ankara Kalesi
Öncelikle Ankara Kalesi manzarası mükemmel.
Ankara Kalesi görüntü
Ankara Kalesi uzaktan görüntüsü
Ankara Kalesi tarihi
Ankara Kalesi eşsiz bir tarihe sahip

Ankara’da gezilecek yerler arasında

Ankara Kalesi hem iç hem de dış bölümleri ile Osmanlı döneminden kalma pek çok yapıyı günümüze taşıyan bir öneme sahiptir. Hediyelik eşya dükkanları, sanat evi, restoran ve otellerin yanı sıra müzeler de dikkat çekmektedir. Ankara Kalesi bölgedeki en tarihi yerlerden olurken eski Ankara Evleri ile de bölge öne çıkmaktadır. Kaleiçi Mahallesi’ndeki eski Ankara evleri, sur duvarları ile çevrili şekildedir. İki ve üç katlı olarak ahşap, kerpiç ve tuğladan yapılan bu evler cumbalı balkonları ile otantik bir mimariye sahiptir. Alt katlar kışlık ve kalın duvarlı olurken üst katlar ise yazlık ve ince duvarlı şekildedir. Geniş saçaklar ve “Cihannüma” olan yazlık odalar ile Ankara evlerinin farklı mimarisi de burada sergilenmektedir. Ankara Kalesi evlerindeki ahşap tavan süslemeleri ve geometrik kompozisyonlar oldukça otantik ve tarihi mimari özellikleri ile beğeni toplamaktadır. Ankara Kalesi ana giriş kapısında hem Anadolu Medeniyetleri Müzesi hem de Rahmi Koç Müzesi, ziyaretçilere açıktır.

Ankara Kalesi ile özdeşleşen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, tarihi koleksiyonlar ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer almaktadır. İlk çağlardan günümüze kadar kullanılan farklı uygarlıklara pek çok tarihi ve kültürel nesne burada sergilenmektedir. Rahmi Koç Müzesi’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olurken burada Koç ailesine ait antika eşyalar ve pek çok obje bulunmaktadır. Buraya gelerek tarihe tanıklık etmek isteyenler için Ankara Kalesi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Altındağ İlçesi’ndeki bu tarihi mekana ulaşım Ulus Meydanı’ndan geçen minibüs, otobüs ve metro seferleri ile hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir