Ankara Hamamönü Tarihi Evleri

Ankara Hamamönü Ankara Hamamönü, 1900’lü yılların başından itibaren tarihe ışık tutan tarihi konakları, camiileri, anıtları ve müzeleri ile öne çıkan bir semttir. Osmanlı mimarisini ve tarihi yapısını gözler önüne seren Ankara Hamamönü, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine de tanıklık etmiştir. Araştırmalarda Ankara Hamamönü, Osmanlı döneminde uzak şehirlerden gelenlere ve hastalara yardım için kurulan hayır kurumu sayılan Karacabey imaretini oluşturmaktadır. 19. yüzyılın mimarlık eserlerinin bulunduğu Ankara Hamamönü, asıl olarak ismini Karacabey Hamamı’ndan almıştır. Karacabey Hamamı da 1440 tarihinde Oğuzların boylarından Celalettin Karacabey tarafından inşa ettirilmiş çok eski bir tarihi hamamdır.  Osmanlı devletinin tarihi eserlerine ev sahipliği yapan Ankara Hamamönü, günümüzde açıkhava müzesi niteliğindedir. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olan ve Türkiye’nin ilk edebiyat müzesi sayılarak 1921’de İstiklal Marşı’nın yazıldığı Taceddin Dergahı da burada yer almaktadır. Hamamönü, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere pek çok devlet adamını da ağırlayan özel bir yer olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Kamil Paşa Konağı, İshak Ağa Konağı, Karacabey Camii, Taceddin Camii gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

hamamönü saat kulesi
Hamamönü saat kulesi ve meydandan bir görünüm

Ankara Hamamönü Müzesi

Ankara Hamamönü, Altındağ Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda başlayan çalışmalar ile restore edilen tarihi Ankara evleri ve konakları müze haline getirilmiştir. Ankara Hamamönü bölgesinin kültürel miras listesine alınmasından sonra pek çok değişiklikte devreye girmiştir. Daracık sokakları ve tarihe ışık tutan evleri ile yaşayan bir miras olması ile Hamamönü, koruma altına alınmıştır. Öncelikle Mehmet Akif Müze Evi haline getirilen Taceddin Dergahı bahçesiyle ve bina içiyle özenle restore edilmiştir. Mehmet Akif’in fotoğrafları ve pek çok eşyası burada sergilenirken Mehmet Akif hakkında da bilgi yayınlar ziyaretçilere sunulmaktadır. Hamamönü’ne özel hanlar, hamamlar, çarşılar ve parklar dahil olmak üzere pek çok tarihi yapı 2011 yılında başlatılan projelerle restore edilmiştir. Düzenlenen çalışmalarda tarihi evlerin içerisine girebilen ziyaretçileri dönemin eşyaları ve dekorasyonu karşılamaktadır. Şark köşeleri, bakır eşyalar, gaz lambaları, tarihi yazıtlar ve döneme eşlik eden diğer eşyalar balmumu heykelleri ile burada sergilenmektedir.

Tarihi evler ve mahalleler hakkında bir kaç fotoğraf

hamamönü evler
Hamamönü meydanı farklı bir açı yollar ve evler harika görünüyor.
Ankara Hamamönü
Ankara Hamamönü somut olmayan kültürel miras müzesi sokağı
Hamamönü tarihi evleri
Hamamönü mahallesi dar sokakları tarihi evleri
Hamamönü yükseklik
Hamamönü yükseklik bakımından da Ankara’nın bazı noktalarına göre yüksek bir konumda.
yürüyen merdiven
Sağ taraftaki yürüyen merdiven tarihi evlerin görüntüsünü biraz bozmuş.
Hamamönü cafeleri
Hamamönü cafeleri oldukça güzel nezihtir. Çoğunluğu öğrencilerden oluşan müşteri kitlesi vardır.
Orhan Bey konağı
Hamamönü Orhan Bey konağı ve altındaki işletme oldukça ilgi çekici gözüküyor.

Hamamönü Mahallesi Gezilecek Yerler

Ankara Hamamönü, 19. yüzyılda inşa edilmiş 250 yapıyı barındıran kültürel değerlere sahip tarihi bir semttir. Hamamönü özellikle Kale bölgesindeki At Pazarı civarında yer alan pek çok müzesiyle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Osmanlı dönemindeki ticari hayatın merkezinde yer alan Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni’ndeki Anadolu Medeniyetleri Müzesini de görmek gereklidir. Ayrıca Rahmi Koç Müzesi de buradaki sanayi temalı ilk ve tek kültürel tesisi ile çok büyük ilgi görmektedir. Ankara Hamamönü için çok önemli bir yere sahip olan Belediye Kültür Sanat Evi olan Kabakçı Konağı’da yazlık sinemada akşamları faaliyet vermektedir. Ankara Hamamönü 250 civarı konak ve mimari yapı ile tarihsel açıdan kültür turizmi potansiyeli barındıran çok önemli bir merkezdir. Mehmet Çelebi camisi, Mehmet Akif Ersoy Meydanı’ndaki saat kulesi ve Sanat Sokağı gibi pek çok yer, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan merkezlerdendir. Ankara Hamamönü ulaşım için toplu taşıma araçları ile çok kolay bir lokasyona sahiptir. Ankaray’ı kullanarak Cebeci yönü seferleriyle Kurtuluş durağına geldiğinizde 5 dakikalık yürüme mesafesinden sonra buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir