İletişim Reklam Ver
Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara Esenboğa Havalimanı hakkındaki bilgileri ve nasıl gidilir gibi detayları sizlerle paylaşmadan önce uçağa hiç binmemiş kişilere uçuş öncesi işlemleri anlatacağız. İlk olarak biletinizi aldıktan sonra iç hatlar veya dış hatlar olarak gideceğiniz yönü belirlemeniz gerekiyor. Yerleşkeye araçla girişte nizamiyede herhangi bir kontrol gerçekleşmiyor. Aracınızla bina önüne kadar otopark fişi vs almadan gelebiliyorsunuz. Dolayısıyla yolcunuzu almaya geldiyseniz kapıda 5 dk durup alıp gidebiliyorsunuz. Bu süreyi uzatırsanız trafik polisleri tarafından ceza kesilme ihtimali var. Bina bünyesinde katlı kapalı otoparklar var iç hatlar ve dış hatlar tabelalarına göre siz uygun olana yönelebilirsiniz. Bu noktalara girişte aracınıza ait bilgiler kayıt ediliyor. Çıkışında aracınızın kaldığı süre kadar ücret ödüyorsunuz. İçeride uzun süre kalacak ve yolcunuzla vakit geçirecekseniz bu otopark alanını kullanmanız gerekiyor. Genelde uçak saatinde çok önce gelen kişiler araçlarıyla havalimanı yolundaki benzinliklerde bekleyerek az miktarda otopark ücreti ödemenin yollarını arıyorlar. Bu şekilde alternatif yöntemler düşünebilirsiniz.

Ankara Esenboğa
Ankara Esenboğa Havalimanı kuş bakışı havadan görünüşü apronların düzeni ve pole pozisyonu hazırlıkları göze çarpıyor.

Eryamandan Esenboğa Havalimanına nasıl gidilir?

Toplu taşıma kullanacak yolcular Havaş veya Belkoair isimli otobüslere ulaşım sağlaması gerekiyor. Havaş’ın Eryaman’a en yakın geçtiği nokta Şaşmaz Aydoğanlar iş merkezi olarak gözüküyor. Havaş otobüsleri 1 saat gibi bir sürede Esenboğa Havalimanı bölgesine 11 TL ücret karşılığında ulaşım imkanı sunmaktadır. Belkoair bu servis imkanı için aynı şartları sağlamakta ve aynı miktarda ücret almaktadır. Fakat belkoair isimli taşımacılığın yolcu indirme ve bindirme noktaları Eryaman için uzak duraklardan oluşuyor. Örneğin Kızılay gama önü gibi. Havaş otobüsleri saatleri ise 15 geçe ve 45 geçelerde Aşti den kalkmaktadır. 154 ve 155 nolu otobüs peronlarına giderek ücret karşılığı bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Havalimanından servis kalkış saatleri ise uçakların iniş saatlerine göre ayarlanmaktadır. Özel aracınız yoksa bu imkanlardan faydalana bilirsiniz. Otobüslere en az 2 saat önce Aşti veya diğer duraklardan binmeniz havalimanı işlemlerine yetişe bilmeniz açısından en ideal süredir.

yolcular
Ankara Esenboğa Havalimanı yolcuların ilk giriş bekleme noktalarına ait bir görsel.
Ankara Esenboğa Uçak Check-in ve Bagaj işlemleri

Şehir içi ulaşım planınızı yaptıktan sonra bina girişinde güvenlik aramasından geçiyorsunuz. Bu aşamada üzerinizdeki bütün metal eşyaları kemeriniz ve küpeniz de dahil olmak üzere size verilen plastik kutulara koyarak x-ray cihazı içerisinden geçeceksiniz. Ayrıca uçaklarda Check-in diye bir tabir yer alıyor. Mutlaka aldığınız biletleri Check-in yapmayı unutmayın bu işlemi online olarak yapabilirsiniz. Online Check-in işlemi 24 saat önce başlayıp uçuşa 1 saat kala sona eren bir işlemdir. Havalimanında gişede ise son 45 dakikaya kadar yapabileceğiniz ve bagajlarınızı teslim edebileceğiniz bir süreçtir. Bagaj ağırlığınız havayolu şirketinin belirlediği sınırları geçerse ekstra ücret ödersiniz. Tabi bu işlemlerdeki süreç şirketlere göre değişkenli göstermektedir. Bu yüzden siz son anlara kalmadan bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Bu aşamaların hepsini geçtikten sonra artık uçağa binmek için uçağınızın yolcu alacağı kapıya ulaşmak için 2. Güvenlik girişine yöneliyoruz. Bu giriş iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere düzenlenmiştir. Size uygun olan girişe yöneldikten sonra ışıklı bilgi ekranında uçağınıza ait bilginin çıkmasını bekleyeceksiniz. Bu ikinci güvenlik kapısında hem metal eşyaları bırakacak hem de kimlik ve bilet kontrolünden geçeceksiniz. Kapıdan girdikten sonra artık uçağınıza ait bekleme noktasını bulmanız gerekiyor. Otobüslerdeki peron gibi düşünün uçak sizi buradan alacak. Bu noktada sadece bilet kontrolü yapılıyor bazı uçaklara direk binme imkanı varken bazılarına pist içindeki otobüs seferleri ile ulaşım sağlanıyor. Bu yüzden son çağrı anonsuna kalmadan uçuş saatinizden 15-20 dk önce uçağınıza giriş yapın. İlk uçuşta biraz karışık gelse de zamanla bu işlemlerin tamamına alışıyorsunuz. Tek kötü yanı uçağa binmek biraz uzun bir süreç ve aşamalar içeriyor. Tek dikkatli olmanız gereken nokta Check-in işlemleri ve bagaj ağırlığı diyebiliriz. Diğer her şey havalimanı görevlilerinin yönlendirmesiyle gerçekleşiyor. Bilet aldığınız şirketinin gişesine gittiğinizde ve ilk kez uçacağınız söylediğinizde orda ki görevliler size anlatıyorlar.