Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara’nın Altındağ semtinde yer alan bir açık hava müzesidir. Hızlı ve çarpık kentleşme ile terkedilen köy hayatına vurgu yapmak ve dikkat çekmek için Altındağ Belediyesi tarafından inşa ettirilmiştir. Yaklaşık 90 yıl öncesinin mimarisini, geleneklerini ve kültürünü yansıtacak şekilde oluşturulmuştur. Yoğun şehir hayatından sıkılan ve sakin bir köy hayatını özleyenler için tasarlanmıştır. Altınköy Açık Hava Müzesi, çok büyük ve geniş bir arazi içerisinde yer almaktadır. İçerisinde köy kahveleri, muhtarlık, keçiler, koyunlar, minyatürler, ahırlar, eski evler, tarihi çeşmeler bulunmaktadır. Ayrıca bahçe kültürünü köy kültürünü yansıtan hayvanlar ve otantik detaylar da dikkat çekmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde terk edilen Çantı Evlere de sahip çıkılan projede hiç çivi kullanılmadan bir asırlık evler değerlendirilmiştir. Çok özel ve değerli olan bu evler proje kapsamında taşıma yöntemi ile Altınköy’e getirilmiştir.

Altınköy Açık Hava Müzesi Fotoğrafları

müze
Türkiye’de ilk defa burada açık hava olarak bir müze tasarlanmıştır.
balmumu heykeller
Müze içerisinde tarihi evler ve balmumu heykeller yer almaktadır.
cami örneği
Eski bir cami örneği minaresi ve tasarımıyla eşsiz bir güzellikte.
Caminin
Caminin daha yakın ve başka bir açıdan görüntüsü
gezinme alanı
Müze içerisindeki gezinme alanına ait bir görsel
Altınköy Açık Hava Müzesi
Altınköy Açık Hava Müzesi tarihi evleriyle ünlü bir yer.
tarihi yansıtan yapı
Müze gerçekten tarihi yansıtan bir yapıya sahip.
Altınköy
Altınköy yeşilliklerin içinde güzel bir yer.
okul gezisi
Müzeye her ay binlerce ziyaret oluyor. Bunların büyük çoğunluğunu okul gezisi düzenleyen öğrenciler oluşturuyor.

Çantı Evlerin her birine de farklı fonksiyonlar eklenmiştir. Otel olarak kullanılmak üzere 5 tanesi misafir konağı şeklinde restore edilen evler; kına konağı, kültür evi ve çeşitli profillerde düzenlenmiştir. Köy hayatı ve doğal bir yaşamı yansıtan açık hava müzesine sık sık öğrenci ziyaretleri yapılırken her mevsim ziyaretçi alınmaktadır. Klasik müze ortamından ve havasından farklı olarak hayvan ve doğa sevgisi için etkileşimde bulunmanın fırsatları da doğada sağlanmaktadır. Burası Ankara’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Köy yaşantısını burada yaşayarak köy kahvesinde çay ve kahve molası da yaparak gezmek mümkündür. Altınköy Açık Hava Müzesi; köy camisi, yel ve su değirmenleri, asma köprüleri, bakkalı, evleri ve sokakları ile tarih kokan bir yerdir. Doğada bir müzede gezinebilmeyi sağlayan bu yer, temiz havada vakit geçirmek için oldukça idealdir. Unutulan meslekler de burada yaşatılmaktadır. Köy içinde nalbant, demirci, kalaycı, değirmenci, fırıncı, köy bekçisi, seyis ve çoban gibi meslekler halen sürdürülmektedir. Hatta demirlerin dövüldüğü, bakırların işlendiği ve buğdayların öğütüldüğü değirmenleri de canlı olarak izlemek mümkündür. Sokaklarında gezerek otantik köy hayatına şahitlik etmek isteyenlere açık olan müzede kültürel anlamda pek çok detay bulunmaktadır.

Altındağ’da Beşikkaya mahallesinde yer alan bu müze merkezi bir bölgededir. Özel araçla ulaşmak isteyenlerin öncelikle Talat Paşa, Bostancık ve Karapürçek tabelalarını takip etmeleri yeterlidir. Özel araba ile değil toplu taşımayla ulaşım yapılmak istenirse de oldukça kolay bir ulaşım ağı vardır. Altınköy Açık Hava Müzesi için Ulus meydandan geçen Altındağ otobüslerine binilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir