Ahmet Hamdi Akseki Camii

Ankara’nın en büyük camisi olan Ahmet Hamdi Akseki Camii, Eskişehir yolu üzerinde, Diyanet İşleri Başkanlığının hemen yanında bulunuyor. Cumhuriyet tarihinin 3. Diyanet İşleri Başkanı olan Ahmet Hamdi Akseki’nin anısına yapılmıştır.

Yapımı 2008 yılında başlamış ve 19 Nisan 2013 yılında, o zamanlar başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, meclis başkanı Cemil Çiçek, Başbakan yardımcıları, bakanlar, Ankara Valisi ve çok sayıda bürokratın katılımıyla açılmıştır. Ahmet Hamdi Akseki camii’nin mimarı Sonay İlbay’dır. ilbay modern Türk mimarisini ve Osmanlı mimarisini harmanlayarak caminin ilk perspektiflerini çizmiştir. Cami yapılmadan önce Recep Tayyip Erdoğan’a proje olarak sunulmuştur.

Cami mimarisi
Cami mimarisiyle büyük beğeni topluyor ve Dünya’nın her yerinden insanlar geliyor.

Caminin yapımında modern Türk Mimarisi kullanılmış olsa da Osmanlı motiflerini bulmak mümkündür. Caminin avlusunda büyük bir su şadırvanı bulunmaktadır. Ayrıca Abdesthane ve tuvaletlerinde sıcak su imkanı mevcuttur.

Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde aynı anda 6 bin kişi namaz kılabilmektedir. Cami içerisinde protokol mensuplarının namaz kılabileceği bir alan da bulunmaktadır. Hacı Bayram caminin kapasitesinin az olması, Kocatepe caminin ise trafik sorununun bulunması nedeniyle, Ankara’ya yeni bir büyük cami yapılması ihtiyacı doğdu. Diyanet İşleri Başkanlığının uzun çalışmaları sonrasında, Ahmet Hamdi Akseki caminin şimdiki yerinde karar kılındı. Caminin yapımında Afyondan getirilen mermerler, Nevşehir’den getirilen biriket taşları kullanılmıştır. İçerisinde el yazımı hat sanatı vardır. Mimberi hakiki şeftali ağacından yapılmıştır. 4 minareli cami, dünyada bir çok ülkenin de dikkatini çekmektedir. Tarihi açıdan oldukça yeni olmasına rağmen, Ahmet Hamdi Akseki cami turistleri de ağırlamaktadır. Ankara turuna katılan turistlerin rotasına bu cami de eklenmiştir.

Cami iç görünüşü
Cami iç bölümü oldukça geniş ferah ve kapasitesi yüksektir.

Ahmet Hamdi Akseki Camii Devasa Alana Kurulu

Ahmet Hamdi Akseki cami, 80 bin metrekare kapalı alana sahiptir. 20 bin 618 metre kare avlusu, 11 bin 87 metre kare ise bahçe ve peyzaj alanına sahip olan camide, kapalı alanda 6 bin kişi, cenaze namazlarında 30 bin kişi aynı anda namaz kılabilmektedir. Camiye, otobüs ve dolmuş ile ulaşımın yanı sıra Ümitköy metrosu ile de kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Ulaşım için metroyu tercih eden vatandaşlarımızın Bilkent metro durağında inmesi gerekiyor. Ahmet Hamdi Akseki Camii önünden geçen ego otobüs hatları: 110, 111, 175, 511-5, 512-5, 521-5, 530-5, 532-5, 541-5, 602-6 olarak sıralanmaktadır. Eryaman’dan bölgeye gelecek semt sakinleri 521-5 Fatih – Bakanlık veya 541-5 Eryaman-Kızılay otobüslerini tercih ederek 25-30 dk gibi bir sürede ulaşım sağlayabilirler. Metro ile Eryaman’da Camiye gidiş süre olarak uzun sürmektedir çünkü metro ilk önce Kızılay sonra Koru tarafına gitmekte olup güzergahı uzundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir